Jak utrzymać deklarowaną jakość hotelu przy trudnym rynku pracownika?

Obecnie największym problemem branży hotelarskiej w Polsce jest absolutny brak pracowników, gdy na generalny spadek bezrobocia, a wręcz jego likwidację, nałożył się jeszcze boom inwestycyjny w hotelarstwie. Jak z brakiem pracowników i ciągłą rotacją radzą sobie dyrektorzy najlepszych hoteli? O tym dyskutowaliśmy podczas konferencji Hotel Trends Poland&CEE w gronie dyrektorów czołowych hoteli w Polsce - Anety Lewandowskiej z Sofitel Warsaw Victoria, Adrianny Biernatowicz-Jadczak z Renaissance Airport Warszawa, Anny Olszyńskiej z Vienna House Andel’s Łódź, Anny Gasińskiej z hoteli Kossak i Senacki, Kraków, Adama Pruszkowskiego z Hilton Świnoujście Resort & Spa i Wojciecha Budzowskiego z Nosalowego Dworu Resort & Spa w Zakopanem. Relacja z dyskusji w najnowszym wydaniu „Hotelarza”.

Wiele miejsca w numerze poświęcamy zagadnieniom związanym z rynkiem pracy. Pamela Gmiter i Alex Kloszewski piszą, że kryzys na tym rynku jest nieuchronny i będzie miał katastrofalne skutki dla biznesu, gospodarki i systemu emerytalnego. Przedsiębiorcy różnych branż apelują do rządu o interwencję. W branży hotelarskiej kryzys kadrowy pojawił się kilka lat wcześniej, więc niektórym udało się już opracować i wdrożyć nową strategię pozyskiwania i utrzymywania pracowników z państw innych niż Ukraina i Białoruś, z krajów Azji Południowej, głównie Indii, Nepalu, Filipin, Bangladeszu i Pakistanu. W najnowszym „Hotelarzu” piszemy jakie doświadczenia po pilotażowym projekcie rekrutacyjnym mają pierwsze hotele. W numerze ponadto Bogdan Czajkowski pisze  o konstrukcjach modułowych, które zyskują coraz większą popularność, bo pozwalają znacząco zredukować czas realizacji inwestycji. Od kilkunastu lat na świecie dynamicznie rozwija się budownictwo modułowe. Stało ono się coraz częściej stosowaną technologią, również w odniesieniu do wielopiętrowych budynków mieszkalnych, biurowych, szkół, hoteli. Technologia modułowa wydaje się rozwiązaniem, które daje szansę skutecznie ograniczyć konsekwencje występującego od kilku lat wzrostu kosztów materiałów i usług budowlanych oraz niedoborów wykwalifikowanych pracowników. W najnowszym numerze czytelnicy znajdą także jak zwykle pogłębione aktualności dotyczące zmian kadrowych, nowych inwestycji, otwarć hoteli i istotnych zmian na rynku. Prenumeratę "Hotelarza" zamówić można TUTAJ. Czasopismo dostępne jest także w salonach Empik na terenie całej Polski.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *