Budować czy czekać?

Ogromny zastój i wielka niewiadoma – właśnie z tymi dwoma wyzwaniami spotkali się polscy inwestorzy w związku z wybuchem pandemii i wprowadzeniem wielu obostrzeń. Czy jest to dobry moment na rozpoczęcie lub kontynuowanie budowy? Na pewno! Szczególnie, że według wstępnych prognoz nawet do 2022 roku możemy na przemian doświadczać momentów kwarantanny oraz jej rozluźniania uważa Marek Sprengel, prezes firmy Awilux, produkującej okna

Wiosna to czas inwestowania. W tym okresie można odnotować wzmożony ruch na placach budów. Nadejście pandemii skutecznie opóźniło wiele planów. W branży budowlanej można wyodrębnić dwa problemy, które mogą blokować nowe inwestycje. Pierwszym z nich jest niepewność i obawa o to, w którym kierunku rozwinie się obecna sytuacja. Głównie chodzi tu o osoby, które z powodu pandemii straciły pracę lub były zmuszone do zamknięcia lub zawieszenia swojego biznesu. Drugim problemem może być niestety usztywnienie banków, które zmieniają kryteria, a tym samym utrudniają otrzymanie kredytu. Budzi to niestety obawę przed tym, że te zaostrzenia kredytowe pozostaną z nami na dłużej, nawet po zakończeniu pandemii.

Dlaczego warto inwestować?

Pomimo kryzysu, aktualna sytuacja z wielu powodów jest także najlepszym momentem do inwestowania.

Podobnie jest z grą na giełdzie – należy kupować, kiedy sprzedają i sprzedawać, kiedy kupują. Działania wielu rządów skierowane na przekazywania ogromnych kwot na utrzymanie gospodarki mogą doprowadzić w niedalekiej przyszłości do galopującej inflacji, czyli do wzrostu cen – zarówno polskich, jak i zagranicznych towarów. Prywatni inwestorzy, posiadający oszczędności na budowę lub spełniający wymagania do przyznania kredytu, powinni właśnie teraz rozpocząć lub kontynuować budowę czy też modernizację. Dodatkowym bonusem aktualnej sytuacji jest dostępność fachowców, m.in. z powodu powrotu wykwalifikowanej kadry z zagranicy, chętnej do działania w Polsce. Jest to zatem idealny moment do inwestowania - ponieważ spowodowany kryzysem wzrost cen nastąpi w perspektywie kolejnych miesięcy lub lat.

Czy budować? Budować!

Presja inflacyjna i kursy walutowe będą w dłuższym okresie mniej korzystne niż przed epidemią, stąd budowanie teraz będzie działało na korzyść inwestora. Dobre okna stanowią około 20% wartości stanu deweloperskiego, dlatego ich cena ma duży wpływ na koszt całej inwestycji.

Firmy budowlane dostosowały swoje działania do warunków bezpiecznej sprzedaży i montażu w obecnie panujących obostrzeniach. Wielu producentów okien w aktualnej sytuacji zaoferowało swoim klientom możliwość kontaktu online, samodzielnej konfiguracji i wstępnej wyceny. Uważam, że jest to jednak narzędzie głównie do rozeznania się w ogólnej ofercie stolarki otworowej. Z moich doświadczeń wynika, że zakupu okien dokonuje się średnio od jednego do maksimum trzech razy w życiu, więc kupującym brakuje fachowej wiedzy na temat pomiaru, rozwiązań, montażu. Stąd bardzo ważne jest spotkanie na miejscu budowy w celu wykonania przez profesjonalistę potrzebnych pomiarów dotyczących wielkości i funkcji przeszkleń, a także spisania umowy. Należy tego dokonać przy zachowaniu dystansu społecznego oraz dostosowaniu się do obowiązujących przepisów.

Aktualna sytuacja stanowi dobry moment do inwestowania w budowę nie tylko dlatego, że producenci posiadają wolne moce produkcyjne, sprzedawcy są dużo bardziej elastyczni, a fachowcy – bardziej dostępni. Decydując się teraz na zakup stolarki - za te same kwoty kupimy lepsze okna, niż na przykład za rok o tej porze.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *