Badanie Travelist.pl: kto i gdzie chce wykorzystać bon turystyczny

Bon turystyczny 500+ sprawi, że nawet o 15 proc. więcej rodzin z dziećmi będzie mogło sobie pozwolić na wyjazd. Aż jedna czwarta rodziców czekała z planowaniem urlopu na wprowadzenie rządowego programu – i blisko połowa zamierza z niego skorzystać jeszcze w tym sezonie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w połowie lipca przez serwis Travelist.pl.

Beneficjentami nowego bonu są rodziny z dziećmi. Serwis rezerwacyjny Travelist.pl zbadał opinie ponad 3 tys. gości hotelowych na temat rządowego programu, pytając ich jednocześnie o indywidualne preferencje w zakresie wykorzystania bonu turystycznego na dziecko.

Az 80 proc. uczestników badania Travelist.pl deklaruje, iż planuje w tym roku wyjechać na urlop. – W najbliższych tygodniach nie zamierzamy siedzieć w domach. Również hotele, w których od początku czerwca znów działają baseny, strefy SPA, restauracje czy sale zabaw, są odpowiednio przygotowane na przyjęcie gości – mówi Tomasz Piszczako, prezes Travelist.pl.

Zdecydowana większość respondentów planuje urlop w kraju, a tylko 15 proc. rozważa wyjazd za granicę. O zagranicznych wakacjach częściej myślą osoby nieposiadające dzieci, którym bon 500+ nie przysługuje (23 proc.). Wśród uczestników ankiety zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem krajowym jest Bałtyk, nad który wybiera się ponad połowa wszystkich badanych. Kolejne miejsce zajmują polskie góry, gdzie chciałoby spędzić lato 37 proc. użytkowników Travelist.pl, a nad jeziorami 26 proc.  

A w jakim rodzaju obiektach najchętniej się zatrzymają w obecnej sytuacji? Zdecydowanie w hotelu lub pensjonacie – taką formę zakwaterowania preferuje ponad połowa badanych. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się domki letniskowe i kwatery prywatne oraz apartamenty z aneksem kuchennym (po 20% wskazań), choć w przypadku rodzin posiadających więcej niż dwoje dzieci takie obiekty cieszą się wyraźnie większą popularnością – ma na to wpływ zarówno dodatkowa przestrzeń i swoboda podczas pobytu, jak i cena, która zwykle jest niższa niż w przypadku rodzinnych pobytów w hotelach.

15 proc. beneficjentów programu (czyli rodziców posiadających przynajmniej 1 dziecko) deklaruje wprost, iż gdyby nie perspektywa otrzymania bonu 500+, w ogóle nie mogliby wyjechać w tym roku na wakacje. Przy trójce dzieci odsetek ten wzrasta do 21 proc., natomiast w przypadku rodzin wielodzietnych aż 37 proc. wyjedzie tego lata dzięki 500 plus.

W rezultacie niemal jedna czwarta wszystkich osób uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego oraz 45 proc. rodzin posiadających więcej niż trójkę dzieci czekała z podjęciem decyzji o urlopie na wejściu bonu w życie.

Wyniki badania dowodzą, że 52 proc. beneficjentów programu 500+ planuje wydać w tym roku na zakwaterowanie i wyżywienie dla wszystkich członków rodziny od 1000 do 3000 zł. Polacy traktują zatem bon turystyczny jako cenne wsparcie – a w części przypadków wręcz niezbędny warunek – przy planowaniu rodzinnych wakacji, nie zamierzają jednak ograniczać się do niego i są gotowi dopłacić, by cieszyć się dłuższym wypoczynkiem lub lepszym standardem albo skorzystać z dodatkowych atrakcji. Jedynie 9% respondentów (18% w przypadku rodzin wielodzietnych) deklaruje, że kupi wyjazd o wartości równej kwocie przyznanego im bonu.

Polacy nie chcą czekać z planowaniem wyjazdów. Aż 43 proc. beneficjentów nowego programu przepytanych przez Travelist.pl chciałoby zrealizować swój bon 500+ jeszcze w czasie tegorocznych wakacji, a kolejnych 13 proc. do końca roku, przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Wyniki badania wskazują, że blisko połowa środków przeznaczonych na program 500 plus rzeczywiście trafi do przedstawicieli branży jeszcze w tym sezonie. A sierpień będzie pod tym względem wyjątkowy. Podsumowują: 80 proc. Polaków planuje urlop w tym sezonie, ponad połowa potencjalnych beneficjentów bonu turystycznego zamierza z niego skorzystać do końca roku, a większość jest gotowa zapłacić za pobyt więcej niż wynosi wartość bonu.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *