Grupa Arche kolejny hotel planuje w poznańskim forcie   INWESTYCJE

Grupa Arche kupiła za 3 mln zł Fort VI będący częścią dawnej Twierdzy Poznań. Planuje otworzyć tam 4-gwiazdkowy hotel z 50 pokojami.

Fot. fortpoznan.pl

Fort VI położony na północy Poznania przy ul. Lutyckiej w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego wybudowany został w latach 1879-1883. Był jednym z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań i najwyżej położonym z nich. W okresie międzywojennym był wykorzystywany jako obiekt mieszkalny dla rodzin oficerów Wojska Polskiego. Do 2005 roku był w posiadaniu wojska. Mieściły się w nim magazyny broni i amunicji. W 2009 r. został sprzedany za 2,5 mln zł prywatnemu inwestorowi, od którego teraz odkupił go Władysław Grochowski. – Jest wyjątkowy z kilku względów. Przede wszystkim jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Oglądaliśmy wiele fortów: w Warszawie, Mławie, Przemyślu i innych miastach. I tak dobrze zachowanego obiektu tego typu jeszcze nie widziałem – powiedział Władysław Grochowski w wywiadzie dla serwisu projektinwestor.pl. – Staram się mieć w kolekcji różne zabytki. Często kupujemy budynki opuszczone, po przejściach, pożarach, których inni nie chcą. I dajemy im drugie życie. Na przykład zamek w Janowie Podlaskim, pałac w Łochowie, fabrykę papierosów w Łodzi, dwór Uphagena w Gdańsku, klasztor we Wrocławiu, cukrownię w Żninie, koszary w Górze Kalwarii. Ale fortu jeszcze nie mieliśmy. Dostajemy bardzo dużo takich ofert. Natomiast Fort zrobił na mnie ogromne wrażenie. Mogę wręcz powiedzieć, że jestem nim oczarowany.

Według Marcina Walkowiaka, administratora Fortu VI, jest on najlepiej zachowanym obiektem tego typu w Europie. – Obiekt był cały czas strzeżony i dzięki temu nie został zdewastowany. Zachowało się wiele oryginalnych elementów pancernych, także mury są w dobrej kondycji. Z pewnością unikalne jest stanowisko obserwacyjne o wadze 56 ton, znajdujące się w najwyżej położonym punkcie fortu – powiedział  serwisowi projektinwestor.  

W odremontowanym obiekcie oprócz hotelu z restauracją powstanie też muzeum, ale nie będzie rozbudowanej części konferencyjnej. – W poznańskim Forcie nie ma takiej możliwości. Jest tam tylko kilka pomieszczeń, a największe ma około 200 m kw. A nie chcemy zmieniać rozkładu tych wnętrz. Zapraszamy do niedalekiego Żnina, gdzie jest około 3500 m kw. powierzchni konferencyjnej z największą salą około 1500 m kw. – stwierdził prezes Arche. – Być może powstanie na obrzeżach też jakiś nowy pawilonowy budynek hotelowy lub mieszkalny

Kiedy rozpocznie się inwestycja? –  Obecnie prowadzimy cztery inne inwestycje hotelarskie i chcielibyśmy je skończyć. W przypadku Fortu VI skupimy się na doprowadzeniu do uzyskania pozwolenia na budowę, a potem zobaczymy.

Fot. fortpoznan.pl

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *