Przychody sieci hotelarskich w 2019 r. – ostatni taki rok na długo

2019 był ostatnim rokiem kończącym siedmioletni cykl nieprzerwanego wzrostu wskaźników operacyjnych polskich hoteli. To rok, który jeszcze długo dla rynku hotelowego będzie oddzielał dwie rzeczywistości i stanowił punkt odniesienia do wszelkiego rodzaju analiz. Dlatego uznaliśmy, że ten wyjątkowy rok potrzebuje wyjątkowego podsumowania – zestawienia, jakiego jeszcze w historii polskiego hotelarstwa nie było. Oto ranking polskich sieci hotelowych według przychodów w 2019 r.Oczywiście zestawienie to w roku 2021 niewiele ma wspólnego – pod względem przychodów – z obecną rzeczywistością. Polskie hotele pogrążone są w największym w historii kryzysie i walczą o przetrwanie. Niemniej jednak wierzymy, że jeszcze w tym roku rynek zacznie się odbudowywać. W przyszłości sprawdzimy, jak hotele poradziły sobie w tym bardzo trudnym 2020 r. Przygotowanie tego zestawienia nie było łatwym zadaniem. Poszczególne sieci hotelowe posiadają nawet dziesiątki spółek, często świadczących działalność pozahotelową, dlatego musieliśmy przeanalizować profile ich działalności i wyłączyć te segmenty przychodów, które uzyskiwane są ze źródeł innych (np. działalności deweloperskiej) czy usług świadczonych na rzecz podmiotów powiązanych. Dzięki temu ranking przedstawia rzeczywisty obraz rynku, czyli przychody uzyskiwane przez te części przedsiębiorstw, które odpowiadają za działalność hotelową. Zestawienie jest niemalże kompletne, nie zawiera jedynie przychodów sieci Gołębiewski, która ze względu na skalę znalazłaby się najprawdopodobniej w czołówce, ale prowadzona jest na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie składa więc raportów do KRS, a na naszą prośbę o udzielenie informacji nie odpowiedziała. Oto i on. Ranking przychodów 20 największych polskich sieci hotelowych za rok 2019.

1. GRUPA ORBIS

Przychody – 1,45 mld zł (w Europie Środkowo-Wschodniej), w tym 931 mln (hotele w Polsce) Największa grupa hotelow w całym regionie, należąca do francuskiego AccorInvest. Posiada 73 hotele w sześciu krajach, w tym 43 w Polsce. Sam Orbis ma przychody wyższe niż zsumowane kolejne 10 podmiotów.

2. ZDROJOWA HOTELS

Przychody – 212 mln zł Druga największa sieć hotelowa w Polsce pod względem przychodów. W 2019 r. dysponowała 13 obiektami hotelarskimi, wśród których największym jest 340-pokojowy Radisson Blu Resort w Świnoujściu.

3. GRUPA POLSKI HOLDING HOTELOWY

Przychody – 169 mln zł Państwowe przedsiębiorstwo powołane w celu [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *