JLL: polskie hotele turystyczne odporne na pandemię?

Jak wynika z analiz JLL, w momencie odmrożenia gospodarki 12 lutego, do hoteli zaczęło napływać dużo więcej zapytań o nowe rezerwacje niż po otwarciu obiektów hotelowych w maju ub.r. Właściciele hoteli w miejscowościach turystycznych, gdy zniesiony zostanie kolejny lockdown, mogą liczyć na udaną wiosnę i lato. Z kolei hotele miejskie czekają na powrót klienta korporacyjnego i zagranicznych gości.

Przez większość 2020 r. polskie hotele albo funkcjonowały na ograniczonych zasadach, albo nie funkcjonowały wcale, a z końcem grudnia zostały całkowicie zamknięte na prawie siedem tygodni. Po pięciu tygodniach od otwarcia ponownie je zamknięto od 20 marca na trzy tygodnie. – Ale moment ponownego otwarcia hoteli w lutym sprawił, że w sam weekend walentynkowy panowało w nich prawdziwe oblężenie. Dotyczyło to przede wszystkim miejscowości wypoczynkowych, ale też niektórych miast. Tygodnie po 14 lutego aż do ponownego zamknięcia hoteli to powrót do stanu, który obserwowaliśmy już podczas wakacji.

W hotelach miejskich bardzo trudno o gościa, natomiast hotele w miejscowościach turystycznych nie miały problemu z obłożeniem. Popyt turystyczny w Polsce ponownie okazuje się dużo bardziej odporny na pandemię – komentuje Agata Janda, dyrektor ds. doradztwa hotelowego w agencji JLL. – Zmęczenie lockdownem spowodowało, że Polacy planują wyjazdy „last minute”, do miejscowości, do których można dojechać samochodem. Jednocześnie przestaliśmy dokonywać rezerwacji podróży w oparciu o złożone kryteria wyboru. Teraz jedynym kryterium jest po prostu chęć zmiany scenerii. Chcemy być gdziekolwiek, byle to nie było nasze własne mieszkanie.

Hotele miejskie w najtrudniejszej sytuacji

Hotele zlokalizowane w największych miastach są w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ opierają się głównie na gościach biznesowych, a tych od wielu miesięcy brakuje. Z wieloma wyzwaniami mierzą się również te miasta, które mocno polegają na gościach międzynarodowych. Przykładem jest Kraków, najchętniej odwiedzane przez międzynarodowych turystów miasto w Polsce. Niestety prognozy Credit Suisse studzą nastroje wśród właścicieli hoteli miejskich – w 2021 r. możemy spodziewać się spadku liczby międzynarodowych podróżnych służbo [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.