J.W. Construction chce rozpocząć prace przy hotelu Wielopole wiosną przyszłego roku. Jeśli zgodzi się konserwator   INWESTYCJE

Firma J.W. Construction planuje przerobić zakupiony w 2017 r. od PKO BP za 44,1 mln zł zabytkowy budynek przy ul. Wielopole na "najlepszy hotel w Krakowie" z ok. 165 apartamentami. Prace mają zacząć się wiosną przyszłego roku, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez służby konserwatorskie. A te krytycznie podchodzą do przedstawianych pomysłów, np. urządzenia klubu nocnego w bankowym skarbcu.

Budynek powstały w latach 20. XX wieku uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów modernizmu w Krakowie. Monumentalny gmach ozdobiony jest klasycystycznymi elementami z korynckimi półkolumnami. Wcześniej łączył pomieszczenia bankowe oraz mieszkalne, z których korzystali pracownicy banku (w budynku znajduje się 10 mieszkań o powierzchni od 23 do 96 m kw.). Od 1968 r. wpisany jest do rejestru zabytków.

Na parterze hotelu znaleźć ma się restauracja, a w dawnej sali operacyjnej banku bar. W budynku powinien znaleźć się też garaż podziemny, gdyż Zarząd Dróg negatywnie ocenił swego czasu proponowaną zmianę sposobu użytkowania budynku na hotel bez budowy takiego garażu.

„Najnowsza, również negatywna opinia została wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków - dla przedstawionej przez projektantów pracujących dla inwestora aktualnej koncepcji przebudowy i remontu konserwatorskiego gmachu PKO” informuje serwis krakow.naszemiasto.pl. Koncepcję skrytykowała również Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków przy małopolskim konserwatorze. – Inwestor planuje adaptację gmachu PKO przy Wielopolu na cele hotelowe, co o ile w części mieszkalnej zdaje się być stosunkowo proste, o tyle w części reprezentacyjno-bankowej wymaga dość dużych ingerencji. Jako Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków wyraziliśmy się negatywnie o zaprezentowanym projekcie (przez URBA Architects). Przedstawiona koncepcja była bardzo ogólna, a nas interesują szczegóły – powiedział serwisowi dr Andrzej Siwek, przewodniczący WROZ.

Wykluczone zostało przekształcenie dawnego skarbca bankowego, tzw. trezoru, w klub nocny. „Proponowane rozwiązanie wskazuje na całkowite niezrozumienie schematu ideowego towarzyszącego powstaniu gmachu w jego historycznej formie. Wprowadzenie do serca banku, miejsca będącego gwarancją trwałości, stabilności i mocy odrodzonej II Rzeczpospolitej funkcji rozrywkowej jest niedopuszczalne ze stanowiska konserwatorskiego” – napisano w decyzji odmownej wydanej przez urząd konserwatorski. Nie ma też zgody na pogłębianie piwnic obiektu, wykluczono wszelkie formy podziału przestrzeni hali kasowej, a jej historyczne wyposażenie ma zostać zachowanie i poddane konserwacji.

Urząd konserwatorski czeka na przedstawienie przez inwestora koncepcji skorygowanej i uzupełnionej zgodnie z tymi zaleceniami. – Praca nad koncepcją jest w toku. Dostaliśmy od konserwatora pewne uwagi i pracujemy nad tym – powiedział sewisowi Józef Wojciechowski, prezes J.W. Construction, zapewniając, że do wszystkich sugestii jego firma się dostosuje. Podkreśla, że chce, by w monumentalnym budynku powstał najlepszy hotel w mieście. Deweloper liczy, że rozpocznie prace na wiosnę przyszłego roku. Ocenia, że realizacja inwestycji potrwa dwa lata.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *