Rynek inwestycyjny w II kwartale – głównie w sektorze PRS   INWESTYCJE

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Colliers dotyczącego rynku inwestycji w nieruchomości „EMEA Market Snapshot – Capital Markets Q2 2021”, w II kwartale w Polsce sfinalizowano transakcje o wartości około 1 mld euro. 44 proc. wolumenu stanowiły transakcje w sektorze PRS (Private Rented Sector), czyli najmu instytucjonalnego.

Największe z nich to zakup 2496 mieszkań w głównych miastach przez Cornerstone Partners i Crestyl Group w porozumieniu z firmą Heimstaden Bostad od spółki Budimex Nieruchomości oraz podpisanie umowy przez NREP z YIT na realizację 1071 mieszkań w czterech projektach w Warszawie (dwa w inwestycji Parkour Residence przy ul. Kłobuckiej na Mokotowie, Smartti Mokotów przy Postępu i Nordic Bemowo przy ul. Lazurowej.

Smartti Mokotów przy ul. Postępu pod wynajem instytucjonalny

Dużą aktywność odnotowano także w sektorze magazynowym. Wśród największych transakcji można wymienić: nabycie portfolio pięciu parków logistycznych o łącznej powierzchni 209 tys. mkw. przez REINO Kapitał w imieniu Grupy Grosvenora oraz zakup parku magazynowego na północy Polski przez BentallGreenOak.

W II kwartale swój debiut na polskim rynku inwestycyjnym miała węgierska firma Indotek, która zakupiła od spółki Immofinanz portfel czterech aktywów biurowych zlokalizowanych w Warszawie o łącznej powierzchni wynajmu 45,3 tys. Wartość tej transakcji to 72,5 mln euro. Przejęte przez Indotek biurowce to Brama Zachodnia w A. Jerozolimskich, Taifun przy ul. Jutrzenki, Cybernetyki Office Center przy Cybernetyki i Bokserska Office Center przy Bokserskiej.

Nie odnotowano żadnych transakcji na rynku hotelowym.

— Oczekuje się, że tempo transakcji wzrośnie w nadchodzącym kwartale, kiedy zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu. Pierwsze efekty poluzowań już obserwujemy – inwestorzy, zwłaszcza z kontynentalnej Europy, przyjeżdżają obejrzeć nieruchomość, aktywnie uczestniczą w procesach i składają oferty nabycia z myślą o finalizacji transakcji jeszcze w 2021 roku. Wyraźnie widać, że zainteresowanie regionem CEE utrzymuje się na wysokim poziomie. Spodziewamy się nawet wejść nowych graczy na rynek – mówi Piotr Mirowski, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *