Zamek Ryn z 27 procentowym obłożeniem za 2020 rok   WYNIKI RYNKOWE

Przedsiębiorstwo Zamek Ryn, w skład którego wchodzą m.in. jeden z wiodących mazurskich hoteli, 167 pokojowy Zamek Ryn i dysponujący kilkoma pokojami i domkami hotel Ognisty Ptak, wypracowało w ubiegłym roku 15,9 mln zł przychodów i zanotowało stratę wynoszącą 3,3 mln zł. Jeszcze rok wcześniej było to odpowiednio 24,4 mln i zysk w kwocie 1,5 mln. Średnioroczne obłożnie w obiektach spadło z 48 proc. w 2019 do 27 proc. w roku ubiegłym.

hotel Zamek Ryn

Najbardziej w strukturze przychodów ucierpiały te generowane z usług gastronomicznych (spadek z 13,2 mln w 2019 do 8,1 mln w 2020) i noclegowych (spadek z 8 mln do 5,6 mln). Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu "Od początku działalności spółki przychody z gastronomii przewyższały przychody z działalności hotelowej i stanowiły od 55 do 60 procent wszystkich przychodów."

Zarząd wyjaśnia, że cały ubiegły rok był bardzo trudny. Początek roku i zima są zawsze na Mazurach okresem niższego obłożenia i mniejszych przychodów, a wiosną kiedy turystów miało być więcej, nastąpiło praktyczne całkowite zamknięcie hotelu, które trwało niemal do czerwca. "Lato, po odpuszczeniu obostrzeń było dobrym okresem, z maksymalnym obłożeniem w hotelu i bardzo dobrymi przychodami (...) mieliśmy niespełna 90% obłożenia w miesiącach wakacyjnych. Wszystkie punkty gastronomiczne biły rekordy". Jesienny wzrost zakażeń doprowadził jednak do "kolejnego tąpnięcia jeśli chodzi o obłożenie, które to w miesiącu grudniu spadło poniżej 5%, a później do całkowitego zamknięcia hotelu".

Spółka zadbała o optymalizację kosztów w najtrudniejszym okresie. Spadek udało się uzyskać głównie poprzez zmniejszony zakup towarów i materiałów o 765,3 tys. zł, usług obcych o 1,4 mln zł, zmniejszenie wynagrodzeń o 1,4 mln zł, wraz obniżeniem wynagrodzeń również zmniejszył się koszt narzutów ZUS, obniżono także koszty reklamy o 424,1 tys zł

Pandemia nie zatrzymała nowych inwestycji

Pomimo pandemii przedsiębiorstwo prowadziło prace związane z powiększeniem strefy SPA "widząc ogromny potencjał tego działu, rok 2020 pokazał, iż ilość gabinetów SPA jest za mała, a kumulacja pracy w weekendy uniemożliwia zwiększenie obrotów w najbardziej strategicznych terminach. Nowe SPA, które umożliwi nam zwiększenie przychodów będzie otwarte z początkiem lutego 2021" - czytamy w sprawozdaniu.

Plan na 2021? Odzyskanie rentowności

Zarząd spółki liczy, że ten pozwoli nam powoli odbudować się po kryzysie. "Sytuacja majątkowa i finansowa spółki oraz wyniki nie wskazują na to, aby w roku 2021 mogło wystąpić zagrożenie kontynuacji działalności, natomiast w chwili obecnej, dobie szalejącej epidemii, nasze przychody z dzielności operacyjnej na poziomie z 2019 roku są nierealne. Nadal utrzymywać będziemy politykę ostrożnych wydatków, tak aby utrzymać płynność finansową i zakończyć rok przynajmniej na minimalnym plusie".

Jak dodano, dzięki dotacji z Polskiego Funduszu Rozwoju, ''początek roku mimo niewielu klientów będzie stabilny finansowo". Spółka otrzymała pomoc z Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Olsztynie na utrzymanie miejsc pracy , ulgi w opłacie podatku od nieruchomości od Gminy Ryn i Gminy Węgorzewo, a przede wszystkim subwencję z PFR w kwocie 1,9 mln zł.

Większościowym właścicielem Zamku Ryn jest jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców w regionie, Andrzej Dowgiałło. Jest on także właścicielem hotelu Krasicki, Andersa w Starych Jabłonkach i biura podróży Traveland.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *