J.W. Construction chce rozpocząć prace przy hotelu Wielopole w Krakowie wiosną. Jeśli zgodzi się konserwator

Firma J.W. Construction planuje przerobić zakupiony w 2017 r. od PKO BP za 44,1 mln zł zabytkowy budynek przy ul. Wielopole na „najlepszy hotel w Krakowie” pod globalnym brandem z ok. 165 apartamentami. Prace mają zacząć się wiosną, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez służby konserwatorskie. A te krytycznie podchodzą do przedstawianych pomysłów, np. urządzenia klubu nocnego w bankowym skarbcu.

 

Monumentalny gmach powstały w latach 20. XX wieku uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów modernizmu w Krakowie. Wcześniej łączył pomieszczenia bankowe oraz mieszkalne, z których korzystali pracownicy banku. Od 1968 r. wpisany jest do rejestru zabytków. Na parterze hotelu znaleźć ma się restauracja, w dawnej sali operacyjnej banku bar, a w podziemiu garaż.

Jednak jak informuje serwis krakow.naszemiasto.pl, wojewódzki konserwator zabytków wydał negatywną opinię dla przedstawionej przez URBA Architects koncepcji przebudowy i remontu konserwatorskiego gmachu PKO. Koncepcję skrytykowała również Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków. – Przedstawiona koncepcja była bardzo ogólna, a nas interesują szczegóły – powiedział serwisowi dr Andrzej Siwek, przewodniczący WROZ. Wykluczone zostało przekształcenie dawnego skarbca bankowego, tzw. trezoru, w klub nocny. „Proponowane rozwiązanie wskazuje na całkowite niezrozumienie schematu ideowego towarzyszącego powstaniu gmachu w jego historycznej formie. Wprowadzenie do serca banku, miejsca będącego gwarancją trwałości, stabilności i mocy odrodzonej II Rzeczpospolitej, funkcji rozrywkowej jest niedopuszczalne ze stanowiska konserwatorskiego” – napisano w decyzji odmownej.

Wykluczono też wszelkie formy podziału przestrzeni hali kasowej, a jej historyczne wyposażenie ma zostać zachowanie i poddane konserwacji. – Praca nad koncepcją jest w toku. Dostaliśmy od konserwatora pewne uwagi i pracujemy nad tym – powiedział sewisowi Józef Wojciechowski, prezes J.W. Construction. Podkreśla, że chce, by w monumentalnym budynku powstał najlepszy hotel w mieście. Deweloper liczy, że rozpocznie prace na wiosnę przyszłego roku, a inwestycji potrwa dwa lata. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *