Wrzesień w Warszawie sygnałem pobudzenia na rynku konferencyjnym

Po niemal roku przerwy związanej z restrykcjami COVID-19 firma Z-Factor na wniosek wielu warszawskich hoteli wznowiła monitoring rynku konferencyjnego w stolicy. Co pokazują wyniki za wrzesień?

Wsystemie Demand Outlook we wrześniu zaraportowano informacje o 727 spotkaniach zorganizowanych w warszawskich hotelach (-44 proc. vs wrzesień 2019 r.). Do organizacji spotkań wykorzystano 158 341 m kw. powierzchni konferencyjnej (-34,5 proc.). Oznacza to, że każde zorganizowane spotkanie wymagało średnio o 31 m kw. większej powierzchni w stosunku do spotkań zorganizowanych w tym samym okresie przed pandemią. 64 proc. wydarzeń zorganizowanych we wrześniu to spotkania jednodniowe (vs 55 proc. we wrześniu 2019 r.), 26 proc. to wydarzenia zajmujące sale przez dwa dni (vs 32 proc.), a 7 proc. to wydarzenia trzydniowe (vs 8 proc.). Dominują więc wydarzenia krótsze, jednodniowe. Aż 68 proc. spotkań zorganizowanych zostało w hotelach 4-gwiazdkowych (vs 62 proc. we wrześniu 2019 r.). 26 proc. spotkań skorzystało z usług hoteli 5-gwiazdkowych (vs 24 proc.), 5 proc. wybrało hotele 3-gwiazdkowe (vs 14 proc.).

Wyraźnie da się zauważyć więc, że hotele 4-gwiazdkowe zabrały część udziałów w rynku hotelom 3-gwiazdkowym. Pomimo że 50 proc. spotkań nadal organizowane jest w centrum Warszawy (vs 59 proc. rok wcześniej), zanotowano wzrost udziału spotkań w okolicach Lotniska Chopina – 28 proc. vs 20 proc. Udziały spotkań w innych częściach miasta utrzymują się na zbliżonym poziomie ok. 22 proc. Od momentu rozpoczęcia monitoringu rynku konferencyjnego w projekcie Demand Outlook w 2015 r., segment korporacyjny zawsze dominował w stołecznych hotelach. Również w tym roku 72 proc. wszystkich spotkań zorganizowanych zostało przez podmioty reprezentujące ten segment. Jednak we wrześniu 2019 r. aż 81 proc. wydarzeń zostało zorganizowanych przez korporacje. Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej spotkań zorganizowały przedsiębiorstwa branży farmaceutycznej.

Największe wzrosty udziału zorganizowanych spotkań zanotowały segmenty rządowy (7 proc. vs 2,5 proc.) oraz stowarzyszeniowy (4 proc. vs 1,8 proc.). Instytucje rządowe zorganizowały we wrześniu o 13 spotkań więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Z-Factor planuje wznowić monitoring w pozostałych miastach Polski w IV kwartale 2021 r. lub I kwartale 2022 r. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *