Sieci Geovita PGNiG i Elbest PGE trafią do Grupy PHH

W grudniu Polski Holding Hotelowy zawarł umowy warunkowe z grupą kapitałową Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na zakup spółki Geovita, która zarządza 12 obiektami, oraz z PGE Polską Grupą Energetyczną na zakup spółki Elbest z dziesięcioma obiektami. W listopadzie podpisana została umowa warunkowa z KGHM na zakup sieci Interferie z sześcioma obiektami.

To kolejny etap konsolidacji aktywów hotelowych należących do spółek Skarbu Państwa lub z udziałem Skarbu Państwa w celu podniesienia ich wartości, do czego powołany został Polski Holding Hotelowy pod koniec 2018 r. W pierwszym etapie do struktur PHH w 2019 r. włączono spółki ze 100-procentowym udziałem skarbu: AMW Hotele, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych, m.in. z hotelem Katowice, Gliwicką Agencję Turystyczną i Hotele Olsztyn z hotelem Kopernik. Teraz nadszedł czas na sieci należące do spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Geovita to spółka istniejąca od 2004 r. Należy do niej 13 obiektów (w tym trzy hotele Orient w Krakowie, Perła Bieszczadów k. Ustrzyk Dolnych i Bukowy Dworek w Łagowie Lubuskim łącznie ze 134 pokojami) nad morzem, w górach i nad jeziorami (w Pile i Jadwisinie pod Warszawą). – Usługi oferowane przez spółkę Geovita nie zaliczają się do podstawowej działalności PGNiG. Dlatego od pewnego czasu szukaliśmy możliwości sprzedaży Geovity lub jej poszczególnych nieruchomości. Kiedy Polski Holding Hotelowy rozpoczął, pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych, proces konsolidacji aktywów spółek Skarbu Państwa związanych z działalnością hotelarską, podjęliśmy działania zmierzające do zawarcia transakcji – powiedział Przemysław Wacławski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. finansowych.

Elbest posiada sześć hoteli (m.in. Krynica w Krynicy-Zdroju i Wolin w Międzyzdrojach) z ponad 600 pokojami oraz cztery ośrodki wypoczynkowe. – Sprzedaż obiektów hotelowych spółki Elbest Polskiemu Holdingowi Hotelowemu jest elementem porządkowania struktury Grupy PGE i realizacji zadań zmierzających do koncentracji na działalności podstawowej – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Wiedza i doświadczenie inwestora branżowego, jakim jest PHH, z pewnością pozwolą na rozwój obiektów hotelowych spółki. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o tym, że PHH zawarł z KGHM umowy warunkowe za zakup sześciu obiektów sieci Interferie, w tym trzech hoteli w Świnoujściu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie- Zdroju z ok. 500 pokojami oraz trzema ośrodkami. Po sfinalizowaniu wszystkich transakcji grupa PHH powiększyłaby się o 12 skategoryzowanych hoteli z ponad 1,2 tys. pokoi, co dałoby jej pozycję nr 2 na polskim rynku hotelowym z ok. 4,5 tys. pokoi po Accorze. Do tego dysponowałaby też 17 kolejnymi ośrodkami wypoczynkowymi. – Zgodnie z naszą strategią, chcemy nieustannie ulepszać i modernizować wszystkie obiekty wchodzące w skład naszej grupy hotelowej, doprowadzając je do tego samego międzynarodowego poziomu, jaki reprezentujemy – podkreśla Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *