Czechy – imprezy poświęcone kulturze żydowskiej


 

Ponad dwieście synagog, cenne dzieła artystyczne i książki, Dzielnica Żydowska w Trzebiczu, wpisana na listę zabytków UNESCO – to ślady ponad tysiącletniej obecności społeczności żydowskiej w Czechach. Przypomnienie tej bogatej spuścizny kulturalnej jest celem festiwali kultury żydowskiej.

 

VII edycja festiwalu kultury żydowskiej Dni Żydowskie (www.zidovskedny.cz) odbędzie się w miejscowościach regionu Prácheňska (Čkyně, Strakonice, Volyně, Písek – południowo-zachodnie Czechy), od 17 do 23 września 2007. Na uczestników czekają przedstawienia teatralne, muzyczne, projekcje filmowe, wykłady i wieczory literackie. Planowana jest także wycieczka połączona ze zwiedzaniem okolicznych zabytków kultury żydowskiej.

 

Dochód z biletów wstępu na koncerty, odbywające się w ramach projektu Muzyka w synagogach regionu pilzeńskiego, zostanie przeznaczony na remont najstarszej pilzeńskiej synagogi (www.zoplzen.cz). Wykonawcami koncertów są przede wszystkim soliści  Filharmonii Czeskiej. Podczas pobytu w Pilźnie (http://info.plzen-city.cz) warto odwiedzić Wielką Synagogę, trzecią pod względem wielkości synagogę na świecie oraz okoliczne zabytki kultury żydowskiej (www.jewish-route.eu).

 

Zapraszamy także do  wielu innych miejsc związanych z żydowską kulturą. Miejskie Muzeum w Dobrušce (www.dobruska.cz) może poszczycić się rytualną łaźnią (mikve). W Heřmanově Městci (www.hermanuv-mestec.cz) zwiedzimy odnowione budowle byłej synagogi i byłej szkoły żydowskiej. W Holešovie (www.mks.holesov.cz) możemy podziwiać unikatową Šachovą synagogę z XVI wieku. W Mikulovie (www.mikulov.cz) wyruszymy na spacer ścieżką naukową przez dzielnicę żydowską, która zaprowadzi nas na jeden z najstarszych i największych cmentarzy żydowskich w Czechach. Zrekonstruowana synagoga w Hartmanicach (www.hartmanice.cz) otrzymała tytuł Budynku Roku 2006 w woj. pilźnieńskim. Losy Żydów w czasie II wojny przypomina Pomnik Terezín (www.pamatnik-terezin.cz).

 

Zabytki żydowskie w centrum Pragi (www.prague-info.cz) – ratusz żydowski, sześć synagog i Stary Cmentarz Żydowski – należą do najcenniejszych żydowskich zabytków w Europie. W Pradze możemy również podziwiać szeroki zbiór judaik w Muzeum Żydowskim (www.jewishmuseum.cz).

 

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *