Chcą wyjaśnić sprawę. Kontrowersje wokół kupna atrakcyjnego ośrodka w Świnoujściu

„Deklarujemy pełną współpracę, udostępnimy prokuraturze wszystkie potrzebne dokumenty” – mówi Waldemar Czechowski-Jamroziński, prezes INTERFERIE SA. „Jak najszybsze wyjaśnienie sprawy jest dla nas priorytetem. Nie możemy dopuścić do zaniepokojenia inwestorów bezpodstawnymi zarzutami. Tym bardziej że w piątek przy zniżce cen akcji można było je zaobserwować” – dodaje.


Prokuratura Rejonowa w Lubinie wszczęła śledztwo w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień przez członków zarządu INTERFERIE SA, w wyniku czego została rzekomo wyrządzona szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach w majątku spółki. W czwartek, 6 września do spółki dotarło pismo z lubińskiej prokuratury wnioskujące o udostępnienie dokumentów związanych z nabyciem nieruchomości położonej w Świnoujściu przy ul. Uzdrowiskowej 15.

 
„Jestem bardzo zaskoczony, tak informacją o prowadzonym postępowaniu, jak i faktem, że dotyczy ono kupna ośrodka w Świnoujściu. Wszystkie procedury dotyczące tej transakcji prowadziliśmy z najwyższą uwagą i zgodnie z prawem. Zaangażowaliśmy dodatkowo profesjonalną kancelarię prawną. Kupno Eldorado to świetna inwestycja. Już w momencie zakupu wartość rynkowa gruntu, położonego nad samym morzem, była wyższa niż wartość przeprowadzonej transakcji” – wyjaśnia prezes Waldemar Czechowski-Jamroziński.


Spółka INTERFERIE kupiła Eldorado 21 czerwca br., realizując oczekiwania inwestorów. Rozszerzanie bazy noclegowej, m.in. poprzez kupno nowych obiektów, firma zapowiadała już w prospekcie emisyjnym w lecie 2006 roku. Eldorado to kompleks wypoczynkowo – uzdrowiskowo – konferencyjny dysponujący 350 miejscami noclegowymi w 150 pokojach. Ośrodek położony jest w pobliżu najszerszej w Polsce plaży i świnoujskiej promenady. W ramach transakcji z firmą BUILD, INTERFERIE nabyły prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości o powierzchni ponad 1,7 hektara oraz prawo własności trzech obiektów hotelowych, pawilonu gastronomicznego, budynku administracyjno – socjalnego i infrastruktury technicznej. Wartość transakcji wyniosła 19 mln złotych netto. Należy zaznaczyć, że pierwsza oferta na kupno Eldorado, która wpłynęła do lubińskiej spółki opiewała na kwotę 37,5 mln złotych. W profesjonalnym operacie majątkowym (przygotowanym jeszcze za prezesury Mirosława Gojdzia) wyceniono ośrodek na 20 mln 748 tysięcy złotych.


Wiedza zarządu INTERFERII dotycząca prowadzonej przez Prokuraturę sprawy ogranicza się do jednego pisma, które wpłynęło do firmy. Z informacji udzielonych gazecie giełdy „Parkiet” przez Lilianę Łukasiewicz, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Legnicy wynika, że zawiadomienie złożył Mirosław Gojdź, prezes spółki INTERFERIE do 13 lutego 2007 roku. Twierdzi on, że nowy zarząd firmy kupił Eldorado za wyższą cenę, niż on sam wynegocjował.


„Żadne dokumenty znajdujące się w spółce nie potwierdzają oskarżenia byłego prezesa” – zaprzecza Waldemar Czechowski-Jamroziński, który zastąpił Gojdzia w fotelu prezesa. „Jeżeli jednak prezes Gojdź miał wiedzę o wynegocjowaniu niższej kwoty za ośrodek i nie przekazał jej ani członkom zarządu, którym kierował, ani członkom rady nadzorczej, ani nowym władzom spółki, to niewątpliwie działał na szkodę firmy zatajając tak ważne informacje”.

 

 

 

 

INTERFERIE to spółka, która ma 15-letnią tradycję w działalności na krajowym rynku turystycznym i jest największą firmą turystyczną na Dolnym Śląsku, jedną z większych w Polsce. INTERFERIE to członek Polskiej Izby Turystyki, Dolnośląskiej Izby Gospodarczej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Firma dysponuje hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi w Sudetach i pasie nadmorskim. Ponadto ma hotele w Lubinie i Głogowie. Bornit, położony w Szklarskiej Porębie hotel spółki, to najwyższej klasy obiekt w Karkonoszach. INTERFERIE rozpoczęły już jego rozbudowę. W 2009 nowa wieża Bornitu będzie przyjmować gości. Inwestycja będzie kosztowała ok. 30 mln złotych.

Historia INTERFERII związana jest z przekształceniami w KGHM Polska Miedź SA. Spółka w 1992 roku przejęła ośrodki wypoczynkowe i kolonijne należące do miedziowego potentata. Obecnie 61,5 procent akcji INTERFERII należy do KGHM Ecoren SA. W tym roku spółka obchodzić będzie uroczyście 15-lecie istnienia.

Rok 2006 był rokiem debiutu giełdowego INTERFERII. Pierwsze notowanie praw do akcji spółki odbyło się 10 sierpnia. Kurs pierwszego dnia notowań zamknął się na poziomie 6,7 złotych, i był wyższy o 11 proc. od ceny emisyjnej spółki (cena emisyjna to 6 złotych). Stabilny kurs akcji INTERFERII utrzymuje się nadal.Więcej informacji:

www.interferie.pl


Kontakt:

 

Izabela Strączek

PR time – Agencja Public Relations

tel. (+48 71) 33 70 686 / 600 243 193

e-mail: iza.straczek@prtime.pl


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *