Sheraton Grand Kraków z nową włoską restauracją Anime. I z odrestaurowanym lobby   INWESTYCJE

W grudniu hotel Sheraton Grand Kraków zakończył remont lobby i restauracji głównej. Do użytku oddano nową włoską restaurację Anima, odrestaurowane lobby i atrium oraz ciekawy program kulinarny. Za projektem architektonicznym lobby i Animy stoi londyńskie studio MKV Design

- Nowy włoski koncept Anima to stylowa przestrzeń, doskonała kuchnia, autorskie koktajle i niedzielne brunche - podsumowuje zmiany dyrektor sprzedaży i marketingu hotelu Paweł Mroziak. Anima to po włosku dusza. To nawiązanie do charakteru restauracji - klimat tworzy autentyczna kuchnia komponowana przez włoskiego szefa kuchni Alessio Pitzalisa, który karierę rozwijał między innymi w hotelu Atlantis na Bahamach, czwartkowe Aperitivo i wnętrze wyposażone w dizajnerskie włoskie meble, które składa się z przestrzeni restauracyjnej, miejsca do pracy - tak zwanego Community Table z gniazdkami do prądu i światłem punktowym - i baru. To realizacja misji „Meet, Work & Relax” hoteli Sheraton na cały świecie.

W karcie Animy znaleźć można przekąski, zupy, foccacie i panini, pasty, risotto, pizzę i typowe włoskie mięsne i rybne dania główne oraz desery. Aby podkreślić włoski styl restauracji, co dwa tygodnie począwszy do 11 lutego organizowane będą włoskie Aperitivo. Poza 11 lutego, pierwszym włoskim wieczorem z muzyką na żywo i walentynkowymi motywami, Aperitivo odbywać się będą w czwartki. W godzinach 18:00-20:00 goście napiją się włoskiego piwa lub frizzante oraz spróbują włoskich przekąsek i antipasti. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo. 

Niedzielny brunch nie jest częstą inicjatywą na kulinarnej mapie Krakowa, tym chętniej hotel zdecydował się na ogłoszenie, że od 27 lutego zaprosi gości raz w miesiącu na niedzielną ucztę. W menu znajdą się m.in włoskie wędliny, wędzone i peklowane ryby, dania na ciepło, bogaty wybór deserów oraz interaktywne stacje gastronomiczne, takie jak stoisko z makaronami i risotto oraz świeżo otwieranymi ostrygami.  Wybornym daniom akompaniować będą włoskie wina, autorski poncz i piwo beczkowe.

Wraz ze zmianą restauracji i remontem lobby w hotelu pojawiały się nowe twarze - dyrektorem F&B został doświadczony Amit Taneja, który przyjechał do Polski z Baku, gdzie zarządzał kuchnią kilkunastu restauracji hotelu JW Marriott, a nowym szefem kuchni jest Stanisław Bobowski, który był szefem kuchni w hotelu Marriott Diplomatic Quarter Riyadh w Arabii Saudyjskiej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *