Kawa ekspresem!

Autor: Hanna Dzielińska
Co proponują producenci

Wiedeń roku 1683. Król Jan III Sobieski przybył na odsiecz miastu obleganemu przez Turków. W obozie tureckim stoi kilkaset worków z tajemniczymi ziarnami, które - jak głosi wieść - dodają sił żołnierzom spod znaku półksiężyca.

Kiedy po kilku godzinach bitwy wezyr Kara Mustafa orientuje się, że jego armia jest skazana na przegraną, ucieka, pozostawiając worki z kawą. O tym, jak cenna jest to zdobycz, poinformował Sobieskiego wypuszczony z tureckiej niewoli żołnierz, Jerzy Kulczycki, który posiadł sztukę przygotowywania mokki.

To on otworzył w Wiedniu pierwszy salon kawowy, którego orientalny przepych kusił gości i budził powszechny zachwyt. W ciągu kilku lat w regionie powstało mnóstwo podobnych lokali, a Wiedeń stał się stolicą kawiarni. Ludzie szaleli za kawą "po wiedeńsku" z bitą śmietaną, a później z lodami.

Orientacyjne ceny ekspresów ciśnieniowych:
 • Ekspresy profesjonalne duże - powyżej 12 tys. zł
 • Ekspresy profesjonalne średniej wielkości - 5 do 10 tys. zł
 • Ekspresy "wagi lekkiej" - od 3,5 do 8 tys. zł

Tak rozpoczęła się niezwykła kariera kawy (i kawiarni), która trwa nieprzerwanie do dziś. Prototyp dzisiejszych ekspresów zawitał do kawiarni w latach 20. XX wieku. Dziś na naszych łamach przedstawiamy ofertę ekspresów do kawy dostępnych na polskim rynku.

To, czy zapach i smak kawy przyciągnie klientów do naszego lokalu i czy będą do niego wracać, zależy od kilku czynników. Najlepiej wiedzą o tym bariści, czyli osoby, które profesjonalnie posługują się technikami parzenia espresso i przygotowywania napojów na jego bazie. - Podstawą dobrego espresso jest dokładne zmielenie ziaren kawy - mówi Joanna Szymczak z warszawskiej kawiarni Green Coffee. - Nie mniej ważne jest, by po zmieleniu szybko, w ciągu maksymalnie 48 godzin trafiła ona do filiżanki. Dłuższe leżakowanie zmielonej kawy znacznie obniża jej walory smakowe i aromatyczne - dodaje.

Od 2001 roku najlepsi bariści i wielbiciele kawy spotykają się na Międzynarodowych Mistrzostwach Baristów (WBC). Każdy z uczestników zobowiązany jest do przygotowania czterech espresso, czterech cappuccino i czterech drinków na bazie espresso bez alkoholu w czasie piętnastu minut. Ocenie podlega technika wykonania i właściwości sensoryczne. Polskę reprezentować będzie zwycięzca Mistrzostw Polski Baristów, które odbędą się podczas targów EuroGastro.

Obserwacje te potwierdza Justyna Kusiak z warszawskiej Mercer's Gourmet Coffee, startująca w tegorocznych Mistrzostwach Polski Baristów - Na smak kawy wpływa też siła jej ubicia, długość parzenia oraz temperatura: optymalna to 85 - 90oC - mówi. Smak kawy można też zintensyfikować, używając podwójnej ilości kawy na filiżankę. Taka praktyka (porcja 16 gramów) jest standardem np. w Green Coffee

Jak to działa

Ekspresy do kawy dzielą się na mniejsze i prostsze - przelewowe (czyli takie, w których woda automatycznie przelewa się przez filtr ze zmieloną kawą) oraz bardziej zaawansowane technicznie - ekspresy ciśnieniowe. Służą one tylko do przygotowywania espresso.

Wszystkie inne, coraz popularniejsze napoje z kawą w nazwie (caffe latte, machiato, corretto, au lait) powstają na bazie espresso. Aby przyrządzić espresso w ekspresie ciśnieniowym należy wsypać kawę do sitka i za pomocą specjalnego ubijaka (tzw. tampera) lekko ugniatać. Sitko wędruje następnie do specjalnej kolby, a ta - do tzw. grupy.

Kiedy woda w bojlerze osiągnie odpowiednią temperaturę rozpoczynamy proces ekstrakcji kawy, który trwa 20 do 30 sekund. W wyniku oporu, jakie stawia kawa przechodzącej przez nią wodzie, wytwarza się ciśnienie, które w profesjonalnych ekspresach gastronomicznych powinno mieć wartość 9 bar.

Tak przygotowana kawa powinna mieć delikatną warstwę jasnobrązowej pianki (tzw. crema). W zależności od potrzeb i przyzwyczajeń użytkownika do dyspozycji są trzy systemy ekspresów do kawy:
 • ekspresy z dźwignią, dzięki której ręcznie uzyskuje się i reguluje ciśnienie potrzebne do poprawnej pracy ekspresu
 • ekspresy półautomatyczne, w których rozpoczęcie i zakończenie parzenia następuje po naciśnięciu przycisku, a wytworzenie ciśnienia i przepływ wody sterowane są pompką
 • ekspresy elektroniczne zaopatrzone w pompkę ciśnieniową i elektroniczny system kontroli procesu parzenia, pozwalający na jego dowolne programowanie oraz automatyczne zakończenie.
Największą biegłość w serwowaniu kawy osiągnęli dziś chyba Włosi, trudno się więc dz [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *