I Festiwal Kuchni „Na styku kultur Polski i Białorusi”

Best Western Hotel Żubrówka w Białowieży oraz Klub Szefów Kuchni z Theofilisem Vafidisem na czele organizują w tym roku po raz pierwszy niezwykłe, kulinarno- kulturalne wydarzenie pod nazwą I Festiwal „Na styku kultur Polski i Białorusi”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada 2008 na terenie **** hotelu Żubrówka


-Styk wschodnich kultur to zróżnicowanie nie tylko etniczne, wyznaniowe, ale również kulinarne. To mieszanka smaków i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kuchnia Polski i Białorusi to esencja regionu, tworzona przez lata w mozaice narodów,
kultur i religii, przez ludzi prostych, ale serdecznych i szczerych, gdzie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom”, nabiera właściwego wymiaru, mówi Andrzej Malinowski , dyrektor hotelu Żubrówka.


-Ideą powstania festiwalu jest przybliżenie tego, co region całej Puszczy Białowieskiej, poza znanymi wszystkim walorami przyrodniczymi, ma najcenniejszego do pokazania. A raczej do skosztowania. To zapomniane, lecz jakże wyjątkowe, a niedoceniane smaki kuchni białoruskiej i polskiej, dodaje Andrzej Malinowski.


Patronat nad konkursem objął Klub Szefów Kuchni – fundacja, która zrzesza Szefów Kuchni największych polskich Restauracji i Hoteli. Poprzez swój udział w Festiwalu, Klub Szefów Kuchni przyczyni się do kultywowania narodowych i regionalnych tradycji kulinarnych. Dzięki temu wydarzeniu otwiera się możliwość kreowania dobrych kulinarnych wzorców również poza granicami Rzeczpospolitej. Konkurs ma na celu stworzenie wizerunku kuchni polskiej i białoruskiej jako charakterystycznej, unikatowej i autentycznej marki regionalnej oraz produktu turystycznego,  o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i społecznego województwa. W konkursie udział wezmą profesjonalni kucharze zatrudnieni w dowolnych zakładach gastronomicznych  z terenu całej Polski i Białorusi. Całe wydarzenie poprowadzi znany mistrz kuchni- Karol Okrasa. Oprócz atrakcji kulinarnych odwiedzający będą mogli zapoznać się z  atrakcjami turystycznymi, kulturalnymi czy rękodziełem regionów położonych po obydwu stronach granicy polsko-białoruskiej , które będą prezentowane na stoiskach promocyjnych.


Udział w Festiwalu zapowiedziały znane media, prasa i telewizja. Do udziału zaproszone zostały również media białoruskie. Wśród zaproszonych Gości będą znane  i wybitne osobowości ze świata mediów i kultury, aktorzy, sportowcy, dziennikarze, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego, znawcy dobrej kuchni. Inicjatywa I Festiwalu Kuchni spotkała się również z dużym zainteresowaniem Ambasady Białorusi.


-Festiwal obędzie się w tym roku po raz pierwszy. Wierzymy jednak, że spotka się z dużym zainteresowaniem , zdobędzie serca uczestników i na stałe zagości w kalendarzu imprez kulturalnych, podsumowuje Andrzej Malinowski.,

                                                                                                                            


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *