Ostatni panel HIT 2022: Trendy w wyposażaniu i projektowaniu hoteli   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Podczas ostatniego panelu Hotel Investment Trends Poland&CEE uczestnicy dyskutowali o najnowszych trendach w projektowaniu i wyposażaniu hoteli oraz o najczęstszych błędach popełnianych przez inwestorów i architektów.

Panel moderował Adam Walczak prezes zarządu, AGK Architekci, a wzięli w nim udział Bogdan Czajkowski Założyciel, Prezes Zarządu, HRCA, Ireneusz Dudek Prezes, Hotel Inwest Development, Magdalena Fedorowicz-Boule Architekt, Prezes i Dyrektor Kreatywny, Tremend, Marcin Grochała Sales Director, UPC Biznes, Piotr Kalinowski Prezes, Dyrektor Kreatywny, MIXD, Wojciech Witek Współzałożyciel, architekt, pracownia Iliard Architecture & Interior Design.

Czy przez dwa lata pandemii coś zmieniło się w trendach i sposobie myślenia o hotelach?

Zdaniem Magdaleny Fedorowicz-Bouleva architekt, Prezes i Dyrektor Kreatywnej pracowni Trenend, pewne elementy jak chęć zaprojektowania czegoś wyjątkowego wciąż jest żywa wśród projektantów. - Natomiast może nie pojawiła się czy raczej rozwinęła, bo widoczna była już wcześniej potrzeba pewnej elastyczności, pozwalająca na przearanżowanie wnętrz jeśli będzie taka potrzeba - zauważa Fedorowicz-Boule.

- Pandemia zmieniła postrzeganie luksusu. Ludzie zaczynają poszukiwać wyróżników, czegoś wyjątkowego. Jest to jednym z bodźców skłaniających ludzi do podróży - powiedział Piotr Kalinowski Prezes, Dyrektor Kreatywny, MIXD.

W opinii Bogdana Czajkowskiego, założyciela, Prezes Zarządu, HRCA od mniej więcej 10 lat hotele sieciowe zdecydowały się odejść od pełnej standaryzacji. Obiekty są indywidualizowane, nawiązujące do lokalnych motywów. - Pandemia przyspieszyła wprowadzanie rozwiązań takich jak szybkie check iny, automatyzacja. Ponadto wysokie ceny energii powodują wzrost zapotrzebowania na rozmaite "zielone hotele", zużywające jak najmniej energii. - zauważył Czajkowski.

- Wprawdzie zawsze projektowaliśmy tak, by zaspokoić ludzkie potrzeby. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się wiele owych potrzeb. Dla projektanta to po prostu raj, bo można siedzieć i wymyślać jak te potrzeby zaspokoić - powiedział Wojciech Witek Współzałożyciel, architekt, pracownia Iliard Architecture & Interior Design.

Marcin Grochała podkreślił znaczenie technologii. - Od kilku lat uczestniczę w tej konferencji i dotychczas często słyszałem w kontekście nowych technologii, że to jeszcze nie czas. I teraz coś się zmieniło. - Pandemia uświadomiła jak ważna jest technologia. Okazało się, że hotel musi mieć rozwiązania technologiczne by zapewnić gościom pełen dostęp do wszystkich usług, nawet gdy tam będzie musiał przebywać zamknięty - zauważył Grochała.

- Wprawdzie zgadzam się z moimi przedmówcami, mam jednak przekonanie, że gdyby nie było pandemii nasza rozmowa wyglądałby tak samo. Na korzystanie z alternatywnych źródeł ciepła jesteśmy po prostu skazani. Podobnie jak na nowe rozwiązania technologiczne. Pandemia, po prostu może nieco przyspieszyła te procesy - zauważył Ireneusz Dudek Prezes, Hotel Inwest Development.

Uczestnicy panelu podkreślili, że podczas projektowania trzeba trzeba uwzględniać długa perspektywę eksploatacji budynku. Nie zawsze oszczędność na etapie projektowania i budowy, może okazać się z czasem kosztowne.

- Dobry projekt jest fundamentem. Jeśli obiekt będzie zbudowany, na takim fundamencie, po prostu się nie zawali - zauważył Ireneusz Dudek.

- Design jest inwestycją w produkt. Dobrze zaprojektowane wnętrze poprawi sprzedaż. Jest to powszechnie znany fakt - zauważyła Magdalena Fedorowicz - Boule.

Bogdan Czajkowski zauważył pewną znacząca zmianę jaka nastąpiła ostatni, a związaną z rosnącymi kosztami. Jak zauważył nie ma inwestora, który nie chciałby zbudować taniej. Pytaniem pozostaje, gdzie jest czerwona linia, za którą nie powinno się przejść. - Polecam inwestorom zlecanie kompleksowego projektu jednemu architektowi, bo rozdrabnianie dla oszczędzenia na prowizji architekta. Tymczasem w efekcie takich uzgodnień i dyskusji koszty po prostu rosną - zaapelował Czajkowski.

Architekt jest częścią procesu inwestycyjnego. W jego skład wchodzą również projektanci wnętrz, ekipy budowlane, wykonawcy, dostawcy, szef kuchni, który skomponuje odpowiednio menu.

- Powtarzam czasem inwestorowi, że nie jest architektem, tak jak ja nie jestem inwestorem. Czasem patrzę na projekt wnętrz i nie podoba mi się to co widzę, ale nauczyłem się, że ci, którzy go przygotowują wiedzą co robią. Dlatego trzeba zaufać ludziom - podsumował Ireneusz Dudek.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *