Modna łazienka

Nowoczesna łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tu zaczynamy i kończymy każdy dzień. Powinna ona być przede wszystkim funkcjonalna, ale także ładna i budząca pozytywne emocje, zarówno u domowników, jak i gości. Na ostateczny wygląd łazienki decydująco wpływa wzornictwo zamontowanych w niej urządzeń łazienkowych. Dlatego ich wybór powinien być przemyślany, zgodny z naszym gustem oraz obowiązującymi trendami.


Od dzisiejszego rynku klienci oczekują, aby wszystkie elementy łazienkowe były trwałe i funkcjonalne, a ich wzornictwo aktualne. W sklepach wybór jest tak ogromny, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie, a jeszcze trudniej dopasować do niego pozostałe elementy wyposażenia. Czasami z pomocą przychodzą producenci, którzy, jak chociażby ROCA, rekomendują do poszczególnych urządzeń łazienkowych wyroby uzupełniające i kompletujące wystrój łazienki. I tak do danej ceramiki firma poleca konkretne kolekcje baterii łazienkowych, wannę, meble czy dodatki łazienkowe. Klient otrzymuje gwarancję dopasowania wzorniczego i funkcjonalnego. Jednocześnie takie rozwiązanie ułatwia kupującym dokonanie szybkiego i trafnego wyboru.

 


Cechą charakterystyczną współczesnych urządzeń łazienkowych jest sygnowanie ich nazwiskami najsłynniejszych projektantów. W przypadku firmy ROCA są to m.in. Benedito, Moneo, Chipperfield, Palomba, Alessi, którzy tworzą najmodniejsze serie i modele, a tym samy wyznaczają trendy obowiązujące w branży.


Tendencje występujące aktualnie we wzornictwie łazienkowym dzielimy na trzy główne style: romantyczny, ponadczasowy i trendy.


STYL ROMANTYCZNY

W stylu romantycznym, inspirowanym minionymi epokami, odnajdujemy ceramikę o łagodnych i płynnie wymodelowanych formach oraz zaokrąglonych krawędziach. Mnóstwo tu obłych elementów, falistych powierzchni i osobliwych ozdobników, które dodają wnętrzu niezwykle nastrojowego i zmysłowego charakteru. Styl ten wybierają klienci, którzy ponad wszystko cenią klasę i subtelną elegancję, a jednocześnie nie stronią od klasycznych zdobień i wyszukanych dekoracji. W ofercie ROCA, romantycznymi cechami charakteryzują się m.in. kolekcje: DAMA, GEORGIA, SIDNEY, VERONICA oraz AMERICA. Z niniejszymi seriami ceramiki doskonale komponują się stylistycznie dopasowane serie baterii: LOGICA, SILVER, AMURA, M2, MONOJET N, które wyróżniają się opływowymi sylwetkami oraz serie VERONA i MODENA z efektownymi, ozdobnymi uchwytami odwołującymi się do przeszłości i tradycji.


 

STYL PONADCZASOWY

Styl ponadczasowy wyróżnia się bardziej uniwersalnym wzornictwem, które promowane jest jako rozwiązanie na lata. Klasyczne, proste i bardzo stonowane kształty urządzeń szybko się nie znudzą i będą aktualne przez długi czas. W stylu tym następuje całkowite odrzucenie ornamentyzacji na rzecz funkcjonalności i wszechstronności. Nie ma tu miejsca na wyrafinowane i wyszukane formy, a dodatkowe elementy dekoracyjne wydają się zbędne. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż urządzenia w stylu ponadczasowym doskonale komponują się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. MERIDIAN, GIRALDA, VICTORIA to kolekcje ceramiki w ofercie ROCA reprezentujące styl ponadczasowy. Wśród baterii znajdziemy m.in. serie VECTRA, MONODIN, czy też VICTORIA i VICTORIA PLUS.STYL TRENDY

Styl trendy cechuje konsekwentnie promowany przez współczesnych designerów minimalizm, który hołduje oszczędnej estetyce. Najmodniejsze są modele proste, regularne, niezwykle geometryczne i całkowicie pozbawione dekoracji. Dominują tu formy prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Ich surowe, a jednocześnie wyraziste sylwetki, przykuwają uwagę oraz idealnie współgrają z wystrojem nowoczesnych wnętrz. Reprezentantami tego stylu są najnowsze serie firmy ROCA: HALL, VERANDA, czy ELEMENT, ciesząca się ogromnym powodzeniem seria DAMA SENSO, a także oferowane umyw

 

 

alki nablatowe, stanowiące najważniejszy, centralny punkt łazienki. Podobnie jest w przypadku baterii, które w tym stylu zaskakują ciekawą i niebanalną formą. Tu również mocno widoczne jest dążenie do maksymalnego uproszczenia kształtów i ekstremalna geometryzacja. I właśnie taka prosta, funkcjonalna forma baterii, ograniczona do niezbędnego minimum jest najmodniejsza i stanowi najbardziej efektowne wykończenie wystroju łazienki, dodając jej uroku i elegancji. Przykładowe serie: ESMAI, THESIS, MOAI, TOUCH, KENDO, LOFT,
LOFT ELITE.Najnowsze trendy dekoracji łazienki zmieniły także przestrzeń wokół umywalki. Modna umywalka nie stoi już samotnie podpierana prostym, kolumnowym postumentem. Zdecydowanie ładniejszym rozwiązaniem jest dekoracyjny półpostument, którego wzornictwo idealnie dopasowane jest do formy umywalki (przykład HAPPENING, HALL). Innym bardzo modnym sposobem aranżacji jest wpuszczenie umywalki w blat, bądź postawienie jej bezpośrednio na blacie. Najprostszym rozwiązaniem jest, gdy blatem staje się szafka podumywalkowa, ale może być on także wykonany z dowolnego materiału np. szkła hartowanego, szlachetnego drewna, marmuru, stali, czy konglomeratu. Połączenie z konkretnym tworzywem nadaje umywalce, a co za tym idzie, całej łazience odmiennego, oryginalnego charakteru. Ciekawie wygląda także umywalka ze zintegrowanym blatem ceramicznym. Przykładem takiego modelu jest umywalka KALAHARI dostępna w kolekcji ROCA. Blat wokół umywalki nie tylko podnosi estetykę wnętrza, to także bardzo praktyczne rozwiązanie, które tworzy dodatkową przestrzeń na potrzebne do toalety drobiazgi.

 

Zmiany w łazience dotyczącą nie tylko wystroju czy elementów jej wyposażenia, ale także roli, jaką odgrywa ona w naszym życiu. Współczesny kult łazienki celebruje żywioł wody. Dziś to już nie tylko pomieszczenie higieny, ale przede wszystkim wyjątkowe miejsce we własnych czterech ścianach, które ma zapewnić relaks i dystans od codziennego stresu. Dominującym trendem w łazience staje się zatem wellness, czyli wyposażanie prywatnej łazienki w urządzenia z hydromasażem. Nowoczesne wanny, kabiny parowo-masażowe, czy panele masażowe oprócz terapii wodnej, zapewniają szereg funkcji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie, jednocześnie doskonale wpisując się w trendy obwiązujące w dekoracji wnętrz.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *