Budowa infrastruktury turystycznej za dotacje unijną

Infrastruktura turystyczna Polski wciąż nie jest na zadowalającym poziomie. Bazę noclegową mamy wyjątkowo rozproszoną. Wciąż nie ma wystarczającej liczby obiektów zbiorowego zakwaterowania, a zagranicznych turystów z roku na rok przybywa. W tym roku wobec trudnej sytuacji na rynkach finansowych przybędzie ich do Polski więcej niż w latach poprzednich. Turystyka przyjazdowa w najbliższym czasie da niezwykłą szansę na podreperowanie własnego budżetu.Sezon majówek już tuż tuż, a i niebawem nadejdą wakacje. Jednakże jest to również dogodny okres w kalendarzu na przeprowadzenie inwestycji w bazę noclegową, choćby w kontekście przyszłych wydarzeń związanych z Euro 2012. W pozyskaniu źródeł finansowania wychodzą naprzeciw fundusze unijne.

Dofinansowanie unijne może obejmować budowę, rozbudowę bazy noclegowo-gastronomicznej: hoteli, pensjonatów, ale także bazy rekreacyjnej: wiosek tematycznych, parków wypoczynku i sportu, a także centrów wystawienniczych i kongresowych.

Nawet 70% kosztów inwestycji może zostać zrefundowanych. O dotacje mogą starać się zarówno przedsiębiorcy jak i instytucje. Fundusze można pozyskać z Regionalnych Programów Operacyjnych. Dotacje można również uzyskać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

Przystępując do rozpoczęcia inwestycji budowy bazy noclegowej np. hotelu, nie tylko w kontekście finansowania jej ze źródeł unijnych, należy zastanowić się nad kilkoma bardzo ważnymi sprawami, które będą determinować wartość inwestycji. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja inwestycji: jak duża jest to miejscowość, region: nadmorski czy górski? Czy będzie to przydrożny motel albo hotel w centrum miasta lub na jego obrzeżach. Jeśli budowa planowanego budynku będzie w oddalonej miejscowości od innych obiektów zbiorowego zakwaterowania wówczas należy pamiętać, aby zapewnić nocleg wszystkim naszym gościom. Jeśli natomiast budynek hotelowy będzie budowany na terenie aglomeracji miejskiej wówczas musimy pamiętać o kosztach związanych z budową parkingu np. podziemnego, wielopoziomowego.

Rodzaj potencjalnego gościa hotelowego będzie warunkował jednocześnie standard budynku. Musimy sobie zadać pytanie czy naszą ofertę kierujemy do turysty biznesowego, kongresowego czy do turysty masowego. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniej infrastruktury gastronomicznej i rekreacyjnej w obiekcie względem określonego typu klienta.

Inwestycją, która jest ciekawym przykładem architektury hotelowej, jest obiekt położony w krakowskiej dzielnicy Ruczaj. Hotel „Ruczaj” zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ARCHETON Sp. z o.o. zapewnia gościom ciszę i spokój wśród otaczającej go zieleni. Inspiracją dla tego indywidualnego projektu był neorenesansowy budynek zabytkowego Starego Domu Zdrojowego w Krynicy. Tradycyjna stylistyka, eliminując architektoniczne nowinki, niebywale współgra z funkcjonalnością pomieszczeń hotelu. Nawiązując do tradycji galicyjskich w architekturze budynek hotelu idealnie komponuje się krajobrazem dzielnicy jak i wyjątkową aura Krakowa.

- Budowa hotelu to duża inwestycja. By nie popełnić błędów przy jej planowaniu ważne jest uśrednienie wszystkich założeń i współpraca z profesjonalistami, którzy doradzą i zaprojektują indywidualny projekt na miarę potrzeb inwestora. – mówi Krzysztof Własiński, architekt pracowni ARCHETON Sp. z o.o. – Każda inwestycja jest inna. Każdy obiekt powinien mieć coś unikalnego w sobie i łączyć tradycję z nowoczesną funkcjonalnością.

Źródło: www.archeton.pl


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *