Przedsiębiorcy coraz chętniej legalnie odtwarzają muzykę

Najnowszy raport Związku Producentów Audio Video pokazuje, że z roku na rok rośnie liczba umów na legalne odtwarzanie muzyki w sklepach, klubach, restauracjach i punktach usługowych


W ciągu ostatnich czterech lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba podmiotów, które podpisały ze Związkiem Producentów Audio Video (ZPAV) umowę na publiczne odtwarzanie muzyki oraz odprowadzają z tego tytułu opłaty na rzecz osób i firm w nim zrzeszonych. O ile w roku 2004 ZPAV posiadał 1102 podpisane z przedsiębiorcami umowy, o tyle w roku 2008 liczba ta wzrosła już 5554, zaś według prognoz Związku, pod koniec tego roku przybędzie kolejne 2500 sklepów, klubów, restauracji i punktów usługowych wywiązujących się z obowiązku przestrzegania ustawy o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych z 4 lutego 1994 r.
Od momentu wejścia w życie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności muzykę, zobligowany jest do odprowadzania stosownych opłat na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ), reprezentujących twórców, wykonawców i producentów. Lista działalności objętych obowiązkiem uiszczania opłat jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. obiekty gastronomiczne, handlowe, usługowe, rekreacyjne i sportowe oraz każde jednorazowe wydarzenie, podczas których odtwarzana jest publicznie muzyka. Mimo, iż tak wiele podmiotów powinno uiszczać opłaty na rzecz OZZ, to w rzeczywistości ciągle niedostateczna liczba właścicieli lokali przestrzega prawa. Wynika to często z niewiedzy, ale także w pewnym stopniu z niskiej w naszym kraju kultury poszanowania prawa.


Liczba podpisanych umów oraz liczba lokalizacji w latach 2004-2008 oraz prognoza na rok 2009
 
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tak krótkim okresie udało nam się przekonać do współpracy tak wielu przedsiębiorców. Właściciele lokali zdali sobie sprawę, że legalne odtwarzanie muzyki po prostu się opłaca. Przyciąga klientów, zwiększa obroty, a łamanie prawa nie jest nikomu na rękę. Podpisanie umowy ze ZPAV jest bardzo proste, stawki i zasady przejrzyste dlatego też coraz mniej osób neguje obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z muzyki” – mówi Bogusław Pluta, Dyrektor OZZ ZPAV.


W ostatnich latach, dzięki wysiłkom ZPAV oraz innym OZZ, sytuacja wyraźnie ulega poprawie. Rozbudowana sieć przedstawicieli w każdym województwie oraz intensywne działania informacyjne mające na celu podniesienie świadomości konieczności uiszczania opłat zaczynają przynosić efekty. Ostatnie lata to zdecydowany wzrost liczby podpisanych umów oraz lokalizacji uprawnionych do legalnego odtwarzania muzyki.


Organizacje chroniące efekty pracy autorów, wykonawców i producentów utworów muzycznych istnieją na całym świecie. Związki takie, jak ZPAV reprezentujące producentów fonogramów i wideogramów, z powodzeniem działają m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i innych krajach europejskich. Tak więc nasze prawodawstwo w tym zakresie nie odbiega znacząco od rozwiązań prawnych obowiązujących w innych krajach europejskich. Należy również nadmienić,  że obowiązujące w Polsce stawki za publiczne odtwarzanie muzyki ustalone są na średnim europejskim poziomie.  Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej ZPAV pod adresem: www.zpav.pl  


ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 76 krajach).

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *