W branży hotelarskiej przybywa inwestycji

Euro 2012 ożywiło branżę hotelarską, mimo że kryzys też daje się jej we znaki. W tym roku wartość inwestycji w hotelarstwie sięgnie ok. 3 mld zł, a 140 hoteli otworzy swoje podwoje. To sporo więcej niż w roku poprzednim, kiedy wybudowano 118 nowych hoteli. Choć kryzys uderzył hotelarzy po kieszeni - m.in.  mniej gości z zagranicy odwiedza Polskę - już planują otwarcie kolejnych 160 budowli. Zdaniem ekspertów są dwa główne powody ożywienia w branży: zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej i olbrzymi deficyt miejsc noclegowych.

Perspektywa Euro 2012 zachęca do budowania hoteli. Impreza jest elementem promocji naszego kraju. Zwraca uwagę inwestorów hotelowych na Polskę - ocenia Honorata Green, partner w firmie doradczej KPMG. Ale zdaniem ekspertki nie mniej ważny jest drugi powód. Polska z 1370 hotelami i wskaźnikiem 44 łóżek na 10 tys. mieszkańców zajmuje ostanie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc noclegowych. Na przykład w sąsiednich Czechach wskaźnik ten jest pięć razy wyższy.


Największe zapotrzebowanie jest na hotel luksusowe, które mają najwyższe wykorzystanie miejsc, a zatem i najlepszą rentowność - przekonuje Tomasz Dziedzic, ekspert z Instytutu Turystyki. W czasie kryzysu spadek wykorzystania miejsc w polskich hotelach był najniższy w Europie  centralnej, sięgnął zaledwie 6 proc., podczas gdy w Budapeszcie  było to 27 proc., a w Pradze 21 proc.


W Polsce z roku na rok liczba wykupionych noclegów rośnie o 10 proc. Dlatego inwestorzy widzą miejsce na nowe hotele na naszym rynku - zwraca uwagę ekspertka KPMG.I to widać w całym kraju. W I kwartale 2009 r. w podkatowickich Pyrzowicach otwarty został hotel DeSIlva Express Katowice Airport.


W trakcie realizacji znajduje się potężny projekt Starwood Hotels & Resorts Polska, który na lipiec w Sopocie otwarcie największego Centrum konferencyjnego w Trójmieście, o powierzchni 4 tys. mkw.  Jak poinformowała nas Agnieszka Róg-Skrzyniarz  ze Starwood, tuż przed Euro 2012 swoje podwoje otworzy Sheraton Mazury Lakes Resort z 274 pokojami.  Dodatkowo operator planuje prowadzić kolejne hotele w Gdańsku, we Wrocławiu, w Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Zakopanem - zapowiada Róg-Skrzyniarz. Do 20111 r/  40 nowych hoteli zamierza u nas wybudować  francuska Grupa Accor.


Według eksperta Instytutu wszystko to jednak kropla w morzu potrzeb. "W Polsce mamy 1000 hoteli czterogwiazdkowych, tyle  ile w samej Barcelonie" podkreśla Dziedzic. Jego zdaniem, by utrzymać dotychczasowe wysokie tempo stawiania nowych obiektów, potrzebne jest zaangażowanie w ten biznes deweloperów. To zdaniem firmy wynajmu nieruchomości Cushman & Weakfield (C&W) już ma miejsce.  "Deweloperzy i inwestorzy prywatni coraz częściej rozpatrują możliwość zmiany przeznaczenia inwestycji rozpoczętych lub planowanych z funkcji mieszkaniowej na hotelową " stwierdzają analitycy C&W. Zdaniem ekspertów z Polskiej Organizacji Turystycznej kluczem do sukcesu mariażu deweloperów i hotelarzy będzie wchodzenie nowych obiektów do znanych sieci typu Ibis, Accor, Campanilla.


Źródło: Dariusz Styczek - Dziennik


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *