Eko-hotel na Mazurach

Od energooszczędnych żarówek po własną oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody… Młyn Klekotki resort & spa, kameralny hotel położony w zachodniej części Mazur, inwestuje w rozwiązania technologiczne z myślą o zachowaniu nieskażonej przyrody i bogactw naturalnych regionu.


Młyn Klekotki resort & spa położony jest w gminie Godkowo, w lasach ciągnących się od Morąga do Pasłęka. Gmina stanowi w większości Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Wąskiej, na którym znajdują się dwa jeziora: Zimnochy i Okonie. W trosce o ochronę środowiska naturalnego Młyn Klekotki resort & spa podejmuje liczne działania proekologiczne, jak programy oszczędzania wody, energii i przyjaznej naturze gospodarki odpadami. Promując ekologiczny tryb życia, hotel organizuje również „zielone” imprezy firmowe (tzw. „green eventy”), w trakcie których goście mogą spróbować smakołyków regionalnej kuchni, poznać tradycje wypieku pieczywa, produkcji miodów czy spróbować swych sił na kole garncarskim.


Hotel powstał w majątku młyńskim z XVII wieku. W trakcie prac remontowych użyto surowców ekologicznych, jak cegła i drewno, oraz materiałów wtórnych, pochodzących z rozbiórek innych obiektów na Mazurach. Takim przykładem jest dachówka. Także nowa inwestycja na terenie hotelu – nowoczesny kompleks SPA – powstaje we wnętrzach starej, mazurskiej stodoły, przywiezionej z jednej z okolicznych wsi. Dbałość o środowisko naturalne widoczna jest również w sferze zarządzania obiektem oraz świadczonych usług.


„Największym walorem przyrodniczym Warmii i Mazur są jeziora. Dlatego jednym z naszych priorytetów jest zachowanie czystości zasobów wodnych oraz oszczędne z nich korzystanie” – podkreśla Grażyna Szwarc-Kobryń, kierownik hotelu Młyn Klekotki resort & spa. Woda na potrzeby hotelu pochodzi z własnych studni głębinowych. Hotel posiada także stację uzdatniania wody oraz biologiczną oczyszczalnię ścieków. Dodatkowo, w części pokoi zastosowano nowoczesne baterie łazienkowe, które zmniejszają zużycie wody o około 60 proc. w sposób niezauważalny dla gości.


Na proekologiczny charakter hotelu wpływa również zarządzanie zużyciem energii. Na terenie obiektu działają odrestaurowane urządzenia młyńskie, które częściowo zaopatrują budynki hotelowe w elektryczność. Ponadto, w hotelu zamontowano energooszczędne oświetlenie oraz karty zbliżeniowe, które uruchamiają dopływ energii.


Ekologicznych akcentów nie brakuje także w ofercie kulinarnej, inspirowanej ruchem „slow food”. Hotel promuje zdrową, nieprzetworzoną żywność oraz regionalne przysmaki. Dania z ryb słodkowodnych oraz dziczyzny powstają w oparciu o produkty z okolicznych gospodarstw,
a także własnych upraw i hodowli. Na życzenie gości hotel przygotowuje specjalne menu pt. „Wędzony lunch pod 600-letnim dębem”. Podczas takiej uczty goście próbują wyłącznie dań
z ryb z pobliskiego jeziora. W hotelu można skosztować również kilku gatunków miodów pitnych, np. owocowych, korzennych oraz ziołowych. Degustacji towarzyszy barwna opowieść bartnika na temat powstawania miodu i jego walorów.


W promocję zdrowego trybu życia wpisują się również programy rekreacyjne przygotowane dla gości indywidualnych oraz firm. Kontakt z nieskażoną przyrodą umożliwiają wycieczki rowerowe oraz nordic walking. W okolicznych wsiach Burdajny i Osiek goście mogą zobaczyć liczne gniazda bocianów, które upodobały sobie te tereny. Dużą atrakcją przyrodniczą są również rezerwaty przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” oraz „Gniazda Orła Bielika”.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *