Nowa edycja Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2010”

W Paryżu zaprezentowana została kolejna edycja Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2010”, opisującego najlepsze hotele i restauracje
w Europie, w tym w Warszawie i Krakowie.


Polskie miasta w Przewodniku


W najnowszej edycji znalazły się 32 polskie restauracje z Warszawy i Krakowa. Oznacza to, że od ubiegłego roku grono polskich lokali wyróżnionych w przewodniku liczbowo pozostało bez zmian, jednak powiększyła się liczba restauracji krakowskich,  a zmniejszyła warszawskich. W tym roku do przewodnika trafiło bowiem 17 restauracji z Krakowa i 15 z Warszawy (w ubiegłym roku było ich po 16 – szczegóły w załączonej liście).


Jedyna zmiana na liście warszawskich restauracji to wypadnięcie restauracji Biblioteka, która została zamknięta. Reszta restauracji pozostała bez zmian. Większe zamieszanie było wśród krakowskich lokali,  spośród których wypadło z przewodnika aż cztery. Inspektorzy Michelin postanowili jednak wyróżnić kolejnych pięć restauracji z Krakowa. W ten sposób Kraków, z 17 restauracjami wyróżnionymi w Czerwonym Przewodniku Michelin, może pochwalić się gastronomiczną przewagą w Polsce.


Warszawa może się jednak pochwalić wyróżnieniem Michelin, którego nie ma nikt inny w Polsce. Warszawska restauracja U Kucharzy jest jedynym polskim lokalem (tak samo jak w ubiegłym roku), który oznaczono symbolem Bib Gourmand. Otrzymanie symbolu uśmiechniętego ludzika Michelin   charakteryzuje restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię w korzystnej cenie.


„Mimo, że żadna z polskich restauracji nie dostała na razie prestiżowych gwiazdek Michelin, należy podkreślić, iż sama obecność w przewodniku jest dla restauratorów wielkim wyróżnieniem” – mówi  Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska.


Europejskie miasta w Przewodniku


29 edycja słynnego przewodnika Michelin po miastach europejskich, zawiera informacje na temat 44 miast w 20 krajach*. Lokale warszawskie pojawiły się
w edycji „Main Cities of Europe” już w 1997 roku. Kraków dołączył w 2008 roku.
W tym roku grono wyróżnionych miast poszerzył  austriacki Salzburg.


Napisany w języku angielskim przewodnik Michelin „Main Cities of Europe” zawiera, poza ocenami gastronomicznymi, dużo przydatnych informacji, w tym mapy miast pokazujące lokalizację hoteli i restauracji, słowa kluczowe opisujące style poszczególnych miejsc, praktyczne informacje o każdym z miast (zabytki warte odwiedzenia, porady jak poruszać się po mieście), a także informacje turystyczne.


W tym roku, w Europie oznaczenie Bib Gourmand otrzymało  231 restauracji natomiast gwiazdkami Michelin wyróżniono 341 restauracji. Pośród gwiazdkowych lokali 271 wyróżnionych jest jedną gwiazdką Michelin (w tym 41 nowych), 55 dwiema (5 nowych) i 15 trzema (w tym 1 nowa).


Czytelnicy najnowszej edycji będą mogli zauważyć duży wzrost wysoko ocenianych restauracji w Budapeszcie, gdzie pojawiła się po raz pierwszy restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin oraz cztery nowe restauracje oznaczone symbolem Bib Gourmand.


58 nowych wyróżnień Bib Gourmand w tegorocznej edycji pokazuje jak duże znaczenie ma stosunek jakości do ceny. Bib Gourmand wyróżnia lokale oferujące najwyższej jakości produkty, zapewniające kameralną, rodzinną atmosferę oraz niższe ceny dań, czyli wyśmienitą kuchnię w przystępnej cenie.


W sumie tegoroczna edycja przewodnika Michelin „Main Cities of Europe” zawiera opisy 3 257 miejsc, w tym 1 542 hoteli oraz 1 715 restauracji,
we wszystkich kategoriach cenowych.


Przewodnik w iPhonie

Nowością w najnowszej edycji przewodnika jest opracowana przez ViaMichelin aplikacja na iPhone, zawierająca wszystkie restauracje opisane w przewodniku. Aplikacja kosztuje 14,99 euro. Po ściągnięciu aplikacji, informacje są zapisywane na stałe w telefonie. Jest to ogromna korzyść dla osób które nie mają dostępu do Internetu lub są w podróży. Aplikacja ta umożliwia wyszukiwanie restauracji na podstawie nazwy lub imienia szefa kuchni. Aplikacja będzie dostępna w połowie czerwca.

Krótko o historii przewodnika
Pierwszy Czerwony Przewodnik Michelin powstał w 1900 roku, gdy bracia André
i Edouard Michelin postanowili pomóc kierowcom w odnajdywaniu tanich noclegów
i punktów serwisowania samochodów na terenie całej Francji. Mała, czerwona książeczka była rozdawana za darmo aż do 1920 roku. W trakcie dwóch wojen światowych zawieszono wydawanie przewodnika. Po II Wojnie Światowej wzbogacono edycje między innymi systemem oceniania gwiazdkami oraz stanowiskiem anonimowego recenzenta – inspektora Michelin.


Z małego 400-stronicowego czerwonego przewodnika rozdawanego bezpłatnie kierowcom przewodnik Michelin przekształcił się na przestrzeni lat w swego rodzaju biblię wyśmienitej kuchni w przystępnej cenie. Obecnie zawiera ponad 45 000 hoteli
i restauracji w 23 krajach, sprawiając, że podróżowanie staje się łatwe i przyjemne. Przewodnik zawsze idzie w zgodzie z misją Grupy Michelin: „Lepsza droga do postępu.”


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *