Sielanka nad Pilicą inwestuje w ekologię

Jednym z coraz bardziej rozwijających się systemów wykorzystania odnawialnej energii w Polsce, jest magazynowanie ciepła i chłodu w ziemi. Ideą tego rozwiązania jest przeniesienie ciepła z lata na okres zimowy i przekazanie chłodu zmagazynowanego zimą na okres letni. Taki magazyn ciepła i chłodu uzyskuje się wykonując głębokie odwierty w ziemi, by umieścić w nich pionowe kolektory.  Ciepło rozprowadza się przy pomocy specjalnych pomp cieplnych.

Tę właśnie metodę wykorzystano w hotelu Sielanka nad Pilicą w Warce. Dla całego, 60-pokojowego hotelu wraz z restauracją, barem i SPA trzeba było wykonać aż 42 odwierty o głębokości ok. 120 m każdy. Łączna długość odwiertów, to ponad 5 km! Umieszczone w nich kolektory i specjalny system pomp zapewniają doskonałe ogrzewanie w sezonie zimowym oraz chłodzenie pomieszczeń podczas upałów.  


Początkowa inwestycja bardzo się opłaciła. Koszty eksploatacji systemu są minimalne, uzyskana tym sposobem energia cieplna bardzo tania i w żaden sposób nie zagrażająca środowisku.


„To tylko jeden z elementów naszej strategii pro środowiskowej” mówią przedstawiciele hotelu.
„Hotel znajduje się w jednym z piękniejszych zakątków Mazowsza, pomiędzy Puszczą Stromecką, a wijącą się wśród pól i sadów Pilicą, jedną z najczystszych rzek polskich. To oczywiste, że chcemy wszelkimi sposobami chronić naturalne piękno regionu”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *