Wzrost cen noclegów w europejskich hotelach

W grudniu średnia cena za nocleg w europejskiej metropolii wynosi 107 Euro. Jest to o 6% wyższa cena niż miesiąc temu (101 Euro). Szczególnie duży skok w górę można zauważyć u niemieckich miast gdzie odbywają się imprezy świąteczne np.: w Norymberdze, Stuttgarcie i Frankfurcie. To wynika z indeksu cen hoteli tHPI publikowanego miesięcznie przez porównywarkę hotelową cen www.trivago.pl.


Podróżujący w tym miesiącu do europejskich metropoli zapłacą średnio o 6 % więcej niż w listopadzie  a o 7% więcej niż w zeszłym roku (100 Euro). Metropolie które szczególnie dużym powodzeniem cieszą się w czasie świątecznym i przedświątecznym wyraźnie podniosły ceny noclegów. Do takich należą: Londyn o 18 % (186 Euro), Bruksela o 28% (118 Euro) oraz Wiedeń o 15% (129 Euro). Drastyczny wzost cen noclegów również nastąpił w Andaluzji. Turyści chętnie wybierają się w okresie zimowym do tego regionu z powodu łagodnych temperatur. Noc w Sewilli kosztuje 107 Euro czyli o 41% więcej, a w Granadzie 104 Euro o 53% więcej niż w listopadzie. W Sewilli odbywa się przed świętami „Feria del Belen” a w pobliżu Granady „Sierra Nevada”.


Na północy w górę, na południu w dół

Podczas gdy ceny noclegów w skandynawskich metropoliach rosną w górę, obniżają hotelarze ceny na południu. W Sztokholmie kosztuje noc w standardowym pokoju dwuosobowym 161 Euro, czyli o 14% więcej niż w poprzednim miesiącu. W Kopenhadze ceny hoteli wzrosły do 150 Euro za noc (o 11% więcej). Hotelarstwo w Oslo wskazuje 18% podwyżkę cen na 174 Euro. W miejscach gdzie temperatura jest wyraźnie powyżej zera tak jak np. w Barcelonie, cena za nocleg wynosi średnio 118 Euro. Jest to o 15% niższa cena niż miesiąc temu. Również włoska metropolia mody-Mediolan zachęca przyjezdnych niskimi cenami noclegów do przedświątecznych zakupów. Kolejną tanią metropolią okazał się w tym miesiącu Istambuł który kusi 20% spadkiem cen na 97 Euro.


W Zakopanym najdroższe noclegi

Ceny hoteli w największych miastach Polski spadają. Nie dotyczy to jednak Zakopanego gdzie ceny  drastycznie wzrosły w górę. Zaczął się sezon narciarski i hotelarze podnieśli ceny o 13% w porównaniu do zeszłego miesiąca. Obecnie trzeba zapłacić za standardowy pokój dwuosobowy średnio 82 Euro, w listopadzie było to tylko 71 Euro. W pozostałych miastach Polski ceny hoteli są bardzo niskie. Średnia cena za noc w polskim hotelu wynosi jedyne 66 Euro. Średni koszt noclegu w pojedyńczych miastach Polski jest następujący: Warszawa 64 Euro (7% mniej), Poznań 70 Euro (5% mniej) oraz Gdańsk 72 Euro (4% mniej). Kraków który jako jedyny spośród polskich miast znalazł się w indeksie cen hoteli w najpopularniejszych metropoliach europejskich tHPI utrzymał cenę z poprzedniego miesiąca (64 Euro). 

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *