Grupa Dobry Hotel podsumowuje udany rok m.in. z otwarciem Altus Palace

Otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu Altus Palace we Wrocławiu, nawiązanie współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), 110 urodziny H15 Hotelu Francuskiego, nowe koncepty gastronomiczne, zmiana siedziby firmy na własny budynek biurowy w Gdyni – tak w skrócie wyglądał 2022 rok w Dobrym Hotelu.

W sierpniu spółka otworzyła swój kolejny, długo wyczekiwany obiekt – Altus Palace w zabytkowym budynku dawnego Pałacu Leipzigera, którego rewitalizacja uległa znacznym opóźnieniom z uwagi na pandemię koronawirusa. Innym wąznym wydarzeniem w działalności Grupy Dobry Hotel było podpisanie w lipcu umowy współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, na mocy której spółka została partnerem zarówno PKOI, jak i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Na rok 2022 przypadły również 110 urodziny krakowskiego H15 Hotelu Francuski, który grupa Dobry Hotel objęła w zarządzanie w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Z tej okazji w obiekcie odbył się Dzień Otwarty, podczas którego goście przenieśli się w prawdziwy francuski klimat Belle Epoque.  

– Ubiegły rok był dla naszej Grupy wyjątkowym okresem wielu ekscytujących wydarzeń, które odbywały się w murach naszych obiektów. Mowa tutaj nie tylko o tych dużych i głośnych uroczystościach, jak otwarcie Altus Palace czy rozpoczęcie współpracy z PKOI, ale także o mniejszych eventach, które mieliśmy przyjemność organizować, takich jak na przykład wernisaże, pokazy mody czy sesje zdjęciowe wielu znanych marek. Jest nam niezmiernie miło, że nasze obiekty cieszą się tak dużym uznaniem i są wybierane przez naszych gości jako miejsce ważnych dla nich wydarzeń – mówi Daniel Łukaszewicz, dyrektor zarządzający Grupy Dobry Hotel.

W ubiegłym roku Grupa Dobry Hotel otworzyła także dwa nowe koncepty gastronomiczne – restaurację Artesse w krakowskim hotelu H15 Luxury Palace, specjalizującą się w daniach bazujących na rekonstrukcjach kulinarnych oraz nową odsłonę restauracji Trattoria Sano w Trójmieście, która serwuje kuchnię włoską w wersji bezglutenowej, wegańskiej i wegetariańskiej i rozszerzyła swój profil o dania obiadowe, desery i lokalny sklepik.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *