Darmowa energia z powietrza

Danfoss wprowadza na polski rynek nową powietrzną pompę ciepła DHP-AQ, zapewniającą oszczędność do 75% rocznych kosztów energii. Twórcy rozwiązania zwrócili szczególną uwagę na zapewnienie niskich kosztów eksploatacji i pozyskania ciepła z powietrza oraz wygodę i estetykę instalacji. Główną cechą wyróżniającą urządzenie jest pełne dostosowanie do warunków montażu i rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło. Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ charakteryzuje się najlepszym sezonowym wskaźnikiem ciepła, uzyskiwanym poprzez uwzględnianie m.in. zmian temperatury zewnętrznej, czy wymogów w zakresie komfortu w budynku.


Odporny na zmiany: pogody i kosztów

W sytuacji dużej zmienności cen energii z gazu płynnego, czy oleju opałowego oraz monopolizacji dostaw gazu ziemnego, powietrzne pompy ciepła stanowią korzystną finansowo alternatywę, zapewniającą kontrolę nad dostawą energii i przewidywalność cen. Instalacja rozwiązania nie wymaga również żadnych inwestycji w przygotowanie miejsca, co podnosi atrakcyjność finansową tego typu przedsięwzięć.


- Dzięki pompom ciepła mamy szansę uniezależnić się od niestabilnego rynku ropy i gazu, i nieuchronnego wzrostu ich ceny. Dzięki kompleksowej kontroli efektywności możemy znacząco zredukować koszty pozyskania darmowej energii słonecznej z natury i mieć całkowity wpływ na sposób jej wykorzystania w zależności od warunków montażu i naszych indywidualnych potrzeb. Rozwiązanie zostało wyposażone w pogodową regulację temperatury zasilania: pompa powietrzna pracuje wtedy, kiedy jest taka potrzeba i w zależności od warunków atmosferycznych – wyjaśnia Michał Mika, Product Manager pomp ciepła Danfoss.


Przy ocenie efektywności cieplnej pompy ciepła najczęściej przyjmuje się wskaźnik COP, który określa udział darmowej energii słonecznej oraz kupowanej energii elektrycznej dla konkretnych parametrów. Słabością tego wskaźnika jest pomijanie całorocznych warunków pracy pompy wynikających z rodzaju instalacji grzewczej, temperatury otoczenia oraz zużycia ciepłej wody, jakie rzeczywiście są potrzebne w konkretnym budynku. Aby wyeliminować te niedogodności opracowano wskaźnik sezonowej efektywności cieplnej (SPF), który uwzględnia rzeczywiste warunki pracy i zmienność otoczenia. Projektanci powietrznej pompy ciepła DHP-AQ zwrócili szczególną uwagę na elastyczne dostosowanie do warunków i potrzeb oraz pełną kontrolę wykorzystania energii.

 
Czasem słońce, czasem deszcz: elastyczność i dostosowanie do warunków pogodowych

W warunkach pogodowych, które cechuje wyjątkowa zmienność temperatury, istotne jest dostosowanie systemu grzewczego do specyfiki klimatu. Rozwiązanie to uwzględnia dużą zmienność środowiska pracy i określa optymalne warunki  uzależnione od temperatury otoczenia, zasilania i ciśnienia w obiegu chłodniczym. Elektroniczny zawór rozprężny i modulowany wentylator zapewniają dopasowanie modułu chłodniczego do powyższych warunków, umożliwiając najefektywniejszy sposób  przenoszenia energii z zewnątrz do budynku zimą lub z budynku na zewnątrz latem.


- Wbrew istniejącym mitom, z powietrznej pompy ciepła można korzystać cały rok, choć zależnie od panujących warunków pogodowych zmienia się ich moc i efektywność. Energię można czerpać, zarówno przy temperaturze –20˚C (minimalna temperatura pracy), jak i przy +45˚C  (maksymalna). Dzięki pompie możemy uzyskać maksymalną temperaturę podgrzewania wody grzewczej do 60˚C – dodaje Michał Mika. - Użytkownik może zdefiniować parametry: temperaturę wody grzewczej, chłodzącej oraz użytkowej.


Plug ’n’ Play: wygoda instalacji

Osoby podejmujące decyzje dotyczące instalacji cieplnej powinny zwracać dużą uwagę na inwestycje związane z budową kotłowni oraz uzbrojeniem terenu. Wpływa to oczywiście na konieczność poniesienia dodatkowych wydatków, ale również na cenę terenu. W przypadku powietrznych pomp ciepła można korzystać z terenów niezgazyfikowanych, nie ma potrzeby realizowania jakichkolwiek prac gruntowych, czy przygotowania dedykowanego pomieszczenia o dużej powierzchni na kotły i skład opału. Pompa ciepła mieści się w niewielkim pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku, nie ingerując w otoczenie i estetykę.

- Powietrzne pompy ciepła cechuje wielofunkcyjność, która zapewnia obsługę instalacji centralnego ogrzewania, klimatyzacji i ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, rozwiązanie jest bardzo łatwe w montażu, który zajmuje instalatorowi nie więcej niż 1 dzień – mówi Michał Mika. – Powietrzna pompa ciepła stanowi ekologiczną propozycję i efektywną finansowo alternatywę dla instalacji gazowych, olejowych i wymagających dużych kotłowni węglowych.

Pompa zajmuje nie więcej niż pół metra kwadratowego, co sprawia, że zmieści się nawet na niewielkiej działce lub dachu. Obok wyjątkowo prostej instalacji i podłączenia do istniejącej sieci cieplnej, nie narusza estetyki otoczenia. Na satysfakcję z bieżącego użytkowania wpływa również bardzo niski poziom głośności nieprzekraczający 58 decybeli w trybie pracy cichej. Co więcej pompa nie wymaga konserwacji i bieżącego nadzoru.

Ciepło dla Kowalskiego… i budynków użyteczności publicznej

Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ zapewnia najefektywniejsze, spośród innych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku, wykorzystanie energii elektrycznej, dając oszczędność wykorzystania prądu elektrycznego, który podtrzymuje jej pracę. Kolejny atut wynika z możliwości pełnej kontroli wykorzystania energii słonecznej w ciągu całego roku. Sami decydujemy, w jakim momencie korzystamy z tej zgromadzonej energii odnawialnej. Dzięki temu pompa może być stosowana we wszystkich typach budynków. Jak pokazują doświadczenia skandynawskie (ponad milion gospodarstw domowych korzysta z pomp ciepła), stanowi świetną alternatywną dla dotychczasowych źródeł ciepła w instalacjach grzewczych w już istniejących budynkach, których właściciele zastanawiają się nad obniżeniem kosztów ciepła i modernizacją instalacji. Sprawdza się również w przypadku małych posesji, mieszkań w blokach i apartamentów, gdzie nie ma miejsca na przygotowanie specjalnych odwiertów i prac ziemnych. Ze względu na kompaktowe kształty jest wygodna w instalacji i bieżącym użytkowaniu.

- Powietrzne pompy ciepła sprawdzają się szczególnie w instalacji  niskotemperaturowej. Pozwalają uzyskać wyjątkowo niskie koszty energii, jako element kompleksowego rozwiązania dla inteligentnego budynku – dodaje Michał Mika. - Stanowią świetną alternatywę dla ogrzewania olejowego, gazowego czy ekogroszku. W związku z tym, mogą być świetnym rozwiązaniem dla budynków użyteczności publicznej szukających oszczędności, takich jak żłobki,  przedszkola czy szkoły oraz niewielkie obiekty handlowe.

Fakty:

•    Powietrzne pompy ciepła DHP-AQ są oferowane za pośrednictwem profesjonalnego zespołu instalatorów, którzy odpowiadają za doradztwo i jakość procesu instalacyjnego.
•    Oferta pomp DHP-AQ: obejmuje modele o wydajności od 6 – 36 kW.

Dodatkowe informacje o produkcie dostępne są na stronie: www.danfoss.comKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *