STR: w styczniu średnie ceny dużo wyższe niż przed pandemią, z obłożeniem różnie

Autor: Rafał Szubstarski

Obłożenie hoteli w styczniu wynosiło między 45 a 50 proc., poza Warszawą, gdzie przekraczało 60 proc. – wynika z danych firmy STR. Średnie ceny były wyższe o 50-85 zł niż w styczniu 2020 r., tuż przed pandemią. Dzięki temu wszędzie wyższy był też RevPAR, choć w różnej skali – od 3 zł we Wrocławiu i 10 zł w Krakowie do ponad 50 zł w Warszawie.

Już w ubiegłym roku hotele zanotowały wyższe RevPAR-y niż w przedpandemicznym 2019, oprócz Krakowa. Zawdzięczały to dużo wyższym średnim cenom, ale obłożenie cały czas było słabsze. Nad ubiegłorocznymi wynikami ciążyły jeszcze dwa pierwsze miesiące z pandemicznymi obostrzeniami.

Więc teraz wyniki można odnosić tak do stycznia 2020 r., przedostatniego przed pandemią, jak i do stycznia 2022 r. – przedostatniego przed końcem pandemii.

WARSZAWA

Warszawski rynek hotelowy, jak zwykle w ostatnich czasach, przewyższał znacząco swoimi wynikami pozostałe rynki. Miał najlepsze obłożenie – ponad 61 proc., o 1 p.p. wyższe niż w styczniu 2020 r., a średnie ceny – prawie 370 zł – wyższe o 85 zł niż wówczas. To przełożyło się na wyższy RevPAR o 54 zł. Już za cały 2022 r. był on wyższy – 264 zł, niż w 2019 r. o ponad 30 zł, mimo że jeszcze w styczniu rok temu obłożenie wynosiło zaledwie 36,5 proc., a RevPAR 96 zł.

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *