Pieniądze są w banku

Autor: Adam Pilczuk, Janusz Mitulski
Adam Pilczuk jest ekspertem z zakresu finansowania inwestycji hotelowych,
Janusz Mitulski jest doradcą hotelowym i konsultantem inwestycji hotelarskich


W naszej inwestycji mamy gotowy projekt budowlany i podjęliśmy już decyzję co do sposobu realizacji inwestycji - samodzielnie czy z generalnym wykonawcą. Pozostaje nam teraz zdobycie środków na inwestycję, która w większości przypadków jest finansowana w oparciu o kredyt bankowy. Jakie czynności powinniśmy podjąć, jak współpracować z bankiem, aby uzyskać finansowanie, i jakie są tzw. warunki brzegowe...Nasze działania zaczynamy najczęściej od wizyty w zaprzyjaźnionym banku, z którym już współpracujemy przy okazji naszych bieżących działalności biznesowych. Czy jest to najlepsza droga?


W naszym banku...

Z jednej strony tak, ponieważ mamy już tam zaprzyjaźnionego opiekuna (doradcę bankowego), który na pewno nam pomoże przy pierwszych kontaktach i rozmowach w sprawie finansowania. Poza tym, dobrze nas znają od strony biznesowej z racji prowadzenia naszego rachunku, więc bank ma pełen wgląd w naszą historię finansową. Jednak nawet świetna sytuacja biznesowa i dobre relacje mogą być niewystarczające do uzyskania finansowania na inwestycję hotelową. A dzieje się tak dlatego, że wiele banków w swojej strategii działania z góry wyklucza kredytowanie takich inwestycji.


...czy przez doradcę

Dlatego powinniśmy zrobić rozeznanie na rynku, które banki udzielają finansowania na inwestycje hotelowe. Możemy to zrobić sami albo poprzez wyspecjalizowanego doradcę finansowego. Współpraca z doradcą finansowym ma tę zaletę, że jest to osoba, która poprzez swoją praktykę nie tylko dobrze orientuje się na rynku finansowym, ale najczęściej wie też dokładnie, które banki i na jakich warunkach udzielają kredytów na inwestycje hotelowe. Jednak największym atutem tej osoby jest jej znajomość procedur i zasad obowiązujących na tzw. komitetach kredytowych, dzięki czemu pomoże nam ona w odpowiedniej prezentacji naszej inwestycji w takiej postaci, aby uzyskała ona maksymalne możliwe oceny, a bez tego nie uda nam się zdobyć finansowania.


A jak dzisiaj trudno uzyskać kredyt z banku, wie każdy przedsiębiorca [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *