Wrócą wycieczki izraelskiej młodzieży do Polski

Izraelska młodzież będzie ponownie przyjeżdżać do Polski na wycieczki edukacyjne. Osiągnięto porozumienie między Polską a Izraelem w sprawie wznowienia wyjazdów, a odpowiednie dokumenty mają zostać podpisane pomiędzy stronami w najbliższych dniach.

fot. Adobe Stock

-Będzie podpisane porozumienie polsko-izraelskie dotyczące wycieczek młodzieży, zwłaszcza dotyczące kwestii ochrony, która towarzyszyła wycieczkom izraelskim - zapowiedział we wtorek na antenie RMF FM prezydencki minister Marcin Przydacz.

Chodzi o organizowane corocznie wyjazdy edukacyjne młodych Izraelczyków do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski, w tym przede wszystkim do byłych KL Auschwitz i KL Majdanek.

Porozumienie zakłada, że ochroniarze z widoczną bronią nie będą towarzyszyć izraelskim wycieczkom. -Tak to porozumienie jest przewidziane, żeby obecność z bronią izraelskich agentów ochrony nie powodowała pewnych niezdrowych emocji wokół tych wycieczek - wyjaśnił Przydacz. Podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, to ochrona będzie zapewniana, ale odpowiadała będzie za nią strona polska.

W zeszłym roku strona polska zażądała, by grupom młodzieży nie towarzyszyli już uzbrojeni izraelscy ochroniarze. Polskie władze zaznaczyły, że nie ma do tego podstaw, bo Izraelczycy nie są w Polsce zagrożeni, a ponadto takie środki ostrożności nie towarzyszą młodzieży w trakcie podobnych wyjazdów do Niemiec czy Austrii. W odpowiedzi strona izraelska w czerwcu ubiegłego roku zawiesiła wycieczki.

Porozumienie zostanie podpisane najprawdopodobniej już jutro, kiedy szef MSZ Izraela Eli Cohen złoży wizytę w Polsce, spotkając się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *