Po ile naprawdę jest pokój

Autor: Rafał Szubstarski
Choć za pomocą systemów rezerwacyjnych miejsce w hotelu kupuje dopiero ok 20 proc. Polaków, to większość oferty polskiej branży hotelarskiej znajduje się w internecie. Dlatego systemy te są doskonałym narzędziem badania rynku. I z badania przeprowadzonego przez HOTELARZA wynika, że w 5-gwiazdkowym hotelu w Warszawie można spokojnie kupić w sierpniu nocleg za ok. 200 zł, a za mniej niż 150 zł w Krakowie można mieszkać. Tak! przebierając w ofertach 3-, a nawet 4-gwiazdkowych hoteli. Ceny trzymają się jeszcze na Wybrzeżu, ale nawet tam można kupić noc w 5-gwiazdkowym hotelu za mniej niż 300 zł, za to brakuje miejsc w obiektach niższych kategorii.

ht_2009_08-11.jpg

To, że ceny pokoi w hotelach poszły bardzo w dół, jest wiedzą powszechną dla wszystkich, którzy związani są branżą hotelarską. Najlepiej pokazują to kolejne promocje u największych graczy na rynku, jak Accor, Starwood, IHC, i innych, którzy oferują pokoje w hotelach 5-gwiazdkowych poniżej 200 zł, trzecią noc gratis albo ze zniżką 70 proc. Ale na końcu jest klient, który chce kupić realny nocleg w konkretnym czasie, a że obecnie robi to z krótkim wyprzedzeniem, za pomocą internetu i na krótko, żeby móc częściej wyjeżdżać, to oferta dostępna na kliknięcie klawisza jest dla niego najważniejszym źródłem informacji i rezerwacji. HOTELARZ postanowił sprawdzić, za ile można zarezerwować noclegi w Warszawie, Krakowie, Sopocie i Kołobrzegu, dokonując rezerwacji pod koniec lipca na połowę sierpnia - (13-16), kiedy to doba z 13 na 14 jest zwykłym dniem roboczym (czwartek na piątek), a reszta to weekend 14-16 (piątek - niedziela), o tyle nietypowy, że 15 sierpnia to święto kościelne wolne od pracy, ale w tym roku przypada na i tak wolną sobotę.


Czyli wszystkie możliwe sytuacje w jednej. Dzięki temu chcieliśmy poznać prawdziwą cenę doby hotelowej w polskich hotelach różnych kategorii i różnych destynacji. Szukaliśmy według dwóch kryteriów: hotele co najmniej 5-gwiazdkowe - co pokazuje sytuację na rynku obiektów eksluzywnych, i hotele co najmniej 2-, 3-gwiazdowe - co ukazuje sytuację na całym rynku hotelowym.


Systemy rezerwacyjne, poza szczegółową ofertą w wybranej destynacji, pozwalają też sprawdzić, ile hoteli dostępnych jest w innych miastach. Z polskich we Wrocławiu jest 63, w Poznaniu i Gdańsku 45-46, największą ofertę ma Kraków - ponad 200 obiektów, a Warszawa - ponad 70. Dla porównania, w Pradze w tym samym czasie dostępnych jest 330 obiektów, a w Berlinie 650...WARSZAWA - pięć gwiazdek w cenie dwóch

Warszawa jest rynkiem bardziej biznesowym niż turystycznym, dlatego w sezonie letnim, mimo że przyjeżdża wtedy najwięcej turystów, biznesowe hotele wyższych kategorii z założenia obniżają ceny, czekając na jesienny sezon konferencji, spotkań biznesowych i kongresów. Oblężenie powinny wtedy przeżywać obiekty niższych kategorii, nastawione na obsługę gości turystycznych z Niemiec, Anglii, Holandii, USA i Japonii, i na grupy zorganizowane z Polski i z zagranicy, które w czasie wakacji chcą zobaczyć stolicę.


Hoteli co najmniej 2-gwiazdkowych w Warszawie można znaleźć ok. 70. Ceny w [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *