Hyatt idzie na giełdę

Hyatt Hotel Corp. chce pozyskać do 1,15 mld dolarów z akcji wypuszczonych na nowojorską giełdę. Pieniądze te mają podreperować sytuację spółki i sfinansować zakupy na rynku nieruchomości.

Hyatt jest dziesiątą grupą hotelarską świata. Ma ponad 400 hoteli i prawie 120 tys. pokoi. 85 proc. jej akcji kontroluje rodzina Pritzkerów, która nawet po sprzedaży udziałów utrzyma kontrolę nad firmą. Przed dwoma laty 7,5 proc. udziałów Hyatta kupiły fundusze inwestycyjne związane z bankiem Goldman Sachs, a 6,1 proc. trafiło do Madrone Capital, firmy kontrolowanej przez Roba Waltona, szefa rady nadzorczej Wal-Mart Stores. Obydwa podmioty kupiły udziały za ok. 500 mln dolarów. Hyatt decyduje się na wejście na giełdę m.in. dlatego, że globalna recesja zmniejszyła popyt na podróże, co odbiło się na przychodach i rentowności spółki. W USA obłożenie hoteli spadło w tym roku o 11 proc., a cena pokoju średnio o 8,7 proc. W pierwszym półroczu 2009 firma zanotowała spadek przychodów o prawie 20 proc. do 1,6 mld dolarów. W tym czasie Hyatt przyniósł 39 mln dolarów strat, podczas gdy jeszcze w tym samym okresie roku ubiegłego było 173 mln zysków. Emisja akcji Hyatta byłaby największym w tym roku debiutem giełdowym na New York Stock Exchange. Rodzina Pritzkerów jest w trakcie podziału majątku rodzinnego między 11 dorosłych kuzynów. Proces ten ma zakończyć się w 2011 r.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *