Wawel w Krakowie

Do bogatej historii krakowskich hoteli należy zaliczyć hotel Wawel znajdujący się przy ulicy Poselskiej 22. Wybudowany w XVI wieku, na początku XIX znany był jako zajazd "Pod Czarnym OrłemŇ. Po pożarze w 1850 roku odbudowany został przez nową właścicielkę Katarzynę Romerową i przemianowany na Hotel Narodowy. Tak trwał przez całe lata do początku XX wieku.


Z secesyjnej dekoracji hotelu pozostały do dziś szklany daszek nad wejściem do holu recepcji, schody z żelazną balustradą i kilka pomniejszych szczegółów dawnego wystroju. Hotel Wawel znajduje się w historycznym centrum Krakowa, dawnej stolicy Polski, przy "Drodze Królewskiej", w najpiękniejszym fragmencie ulicy Poselskiej przy kościółku św. Józefa. Dzięki doskonałej lokalizacji hotelu wszędzie jest blisko: na Rynek Główny, Zamek Królewski, na żydowski Kazimierz oraz krakowskie Błonia.

Na wyciągnięcie ręki są najważniejsze atrakcje miasta: gotyckie i barokowe kościoły, muzea, kawiarnie, puby, restauracje i sklepy. W roku 1995 Ludwik i Teresa Barnaś wraz z synami kupili budynek Krakowskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Wawel-Tourist, w którym mieściły się biura oraz tani dom wycieczkowy. Pomysłem nowych właścicieli było stworzenie butikowego hotelu, w którym goście będą czuli się komfortowo i bardzo przyjaźnie. Dlatego też od samego początku działalności podjęli się modernizacji, jak też rozbudowy budynku. Po opracowaniu projektów i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, w roku 2000 przystąpiono do adaptacji poddasza na cele hotelowe.I tak powstało kolejnych 26 pokoi. Równocześnie z pracami adaptacyjnymi poddasza przebudowano hall recepcji, a od strony dziedzińca powstała przeszklona oranżeria. W 2005 roku hotel oddał do dyspozycji gości nowoczesne zaplecze wellness z jacuzzi, łaźnią parową i deszczem wrażeń. Odbyło się to co prawda kosztem kilku pokoi mieszczących się do tej pory na parterze, ale czego się nie robi, biorąc pod uwagę rosnące potrzeby gości. I tak kończył się jeden remont, zaczynał następny. Również w 2005 roku zaczął się remont 13 pokoi, które do użytku zostały oddane w 2006 roku.


W tym samym czasie powstała bardzo kameralna, kompleksowo przygotowana sala na potrzeby spotkań biznesowych, mogąca pomieścić maksymalnie 25 osób. Od tego czasu upłynęły dwa lata i przyszła pora na modernizację kolejnych pokoi. Generalny remont sprawił, że od czerwca 2009 roku Wawel przyjmuje gości w pokojach o eleganckim i luksusowym wystroju, mając nadzieję, że spełni wymagania gości na miarę XXII wieku. Pomysłodawcą całości byli Ludwik Barnaś oraz Teresa Barnaś. Projektantem wnętrz była sama właścicielka Teresa Barnaś, a od 2004 roku przy pomocy Anety Piotrowicz.
Hotel Wawel

Właściciel: Wawel-Tourist "MR" s.c. Rafał Barnaś, Teresa Barnaś
Miasto: Kraków
Adres: ul. Poselska 22

Kategoria przyznana: 3
Liczba pokoi: 38
Liczba miejsc noclegowych: 70
Liczba lokali gastronomicznych: 2
Liczba miejsc gastronomicznych: 75
Liczba sal konferencyjnych: 1
Liczba miejsc w salach konferencyjnych: 0 SPA: Jacuzzi, Łaźnia Parowa, Deszcz Wrażeń
Sieć: Nie Liczba zatrudnionych: 18

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *