Luty – dobry miesiąc do porównań

Autor: Rafał Szubstarski

Luty 2020 r. był ostatnim miesiącem przed wybuchem pandemii, luty 2022 r. ostatnim miesiącem pandemii, teraz z kolei jest miesiącem równo rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jakie wnioski płyną z danych firmy STR dotyczących sytuacji na największych rynkach miejskich? Średnie ceny wszędzie przekraczają 300 zł, podczas gdy w 2020 r. do tego poziomu nie zbliżały się nawet najlepsze rynki. Gorzej z obłożeniem.

Obłożenie nie powróciło jeszcze do poziomu sprzed pandemii, poza Warszawą i Trójmiastem. Za to średnie ceny wzrosły w porównaniu z lutym 2020 r. od ok. 70 do 100 zł. Dzięki nim RevPAR wszędzie też jest wyższy, chociaż w różnym wymiarze, od ok. 20-25 zł w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, co i tak nie rekompensuje wzrostu wszystkich kosztów w tym czasie, przez ponad 50 zł w Trójmieście, po blisko 80 zł w Warszawie.

O ile amplituda średnich cen pomiędzy pięcioma najlepszymi rynkami miejskimi utrzymuje się w podobnym zakresie ok. 50 zł – w 2020 r. między 240 a 290 zł, w 2022 r. 240-280 zł, a w bieżącym 310-350 zł (poza Warszawą, gdzie przekroczyły 380 zł), o tyle pod względem obłożenia widać w tym roku większe zróżnicowanie. Wcześniej te różnice wynosiły 5-7 p.p. (w 2020 r. 56-63 proc., rok później 12-19 proc., a w 2022 r. 41-46 proc.). Teraz aż 15 pkt, od 52 proc. we Wrocławiu do

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *