Arłamów z ponad 100 mln zł przychodów w 2022 roku

Położony tuż przy granicy z Ukrainą 254-pokojowy hotel Arłamów osiągnął w ub.r. 102,4 mln zł przychodów, o 31 mln więcej niż w 2021 r., a zysk netto 12,5 mln – wynika ze sprawozdania zarządu spółki. Obłożenie wynosiło 82,5 proc., średnia cena 568 zł, a Total RevPAR – 1407 zł.

Już rok 2021, mocno naznaczony obostrzeniami pandemicznymi, okazał się dla Arłamowa bardzo udany, kiedy to przy przychodach na poziomie 71,5 mln zł obiekt wygenerował zysk w wysokości 11,8 mln zł przy obłożeniu 64,1 proc., średniej cenie 483 zł i całkowitym przychodzie ze sprzedanego pokoju 1386 zł.

W ub.r. wyniki okazały się jeszcze lepsze, i to pomimo wybuchu wojny w Ukrainie. Jak czytamy w sprawozdaniu: „sytuacja wojenna diametralnie zmieniła profil gości hotelowych w miesiącach marzec-maj 2022. Zniknęli goście indywidualni z rodzinami oraz grupy konferencyjne. Umowy zostały anulowane”. Za to klientami hotelu stali się goście zagraniczni: ambasady, wolontariusze i dziennikarze z całego świata.

Nowy segment gościa przyczynił się do zwiększenia obłożenia hotelu w tych miesiącach, co w konsekwencji przełożyło się na lepszy przychód hotelu. Jednak nie korzystali oni z pełnego spektrum udogodnień hotelowych Arłamowa,a głównie z zakwaterowania i sporadycznie z posiłków.

Dlatego zarząd zdecydował o zmianie cen pobytów oraz ograniczeniu działalności kilku departamentów. Trudnością od drugiego kwartału były drastyczne wzrosty cen towarów, produktów, energii elektrycznej itp. oraz wzrost inflacji, w odpowiedzi na co zdecydowano się na ponowne podniesienie cen, co z kolei wpłynęło na zmiany zachowań gości odwiedzających obiekt rekreacyjnie w sezonie wakacyjnym. „Klienci skrócili długość pobytów średnio do 2,8 nocy. Rozpoczęli poszukiwanie ofert uwzględniających tylko śniadanie (wariant BB), gdzie we wcześniejszych okresach takie pakiety wcale nie pojawiały się w hotelowej ofercie" – informuje zarząd.

Nie byli też skłonni do zakupu usług dodatkowych, przez co zmniejszył się też przychód na sprzedany pokój. Za to jesienią ze zdwojoną siłą powróciły konferencje. „Firmy po dwóch latach przestoju dokonywały rezerwacji na różnego rodzaju wydarzenia. Głównym celem stała się integracja i aktywność". Były to jednak wydarzenia krajowe, anulowane zostały wszystkie wydarzenia, w których uczestnicy pochodzili z różnych regionów świata.

Dużą szansę na ten rok zarząd Arłamowa upatruje w lokalizacji obiektu, która może stać się atutem „dla osób i korporacji, które będą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po zakończeniu działań wojennych”. Na 2023 r. planowane jest osiągnięcie przychodów ze sprzedaży na poziomie 106,8 mln zł oraz zysk netto w kwocie 9,2 mln zł. •


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Arłamów z ponad 100 mln zł przychodów w 2022 roku

  1. Witam!
    Z całym szacunkiem dla autora artykułu, ale dla mnie przytoczone w artykule dane finansowe i statystyczne nie bardzo ze sobą grają. Moim zdaniem autor artykułu nie do końca rozróżnia wskaźniki z zakresu działalności hotelowej , którymi się posługuje. Z przytoczonych danych wynika, że hotel posiadał w 2022 roku nominalnie i potencjalnie, 92 710 pokojonocy. Z podanej wartości wskaźnika Total RevPAR i przychodów wynika, że w tym okresie miał dostępnych jedynie … 72 779 pokoi, a więc 78.5% zasobów nominalnych. Czyli przez cały rok pracował średnio na 21.5% wyłączeniach pokoi? Moim zdaniem jedna z przytoczonych danych jest nieprawdziwa. Przy podanych przychodach, liczbie pokoi nominalnej (załóżmy , że w skrajnym przypadku równej w przybliżeniu pokojom dostępnym) wartość wskaźnika Total RevPAR wynosi 1 105 zł, a przy podanym obłożeniu poziom wskaźnika Total RevPOR to 1 339 zł. Zakładając jednak jakiś % wyłączeń pokoi w ciągu roku, to kwota 1 407 zł mogłaby odpowiadać temu drugiemu wskaźnikowi (przy wyłączeniach potencjalnie jest wyższy TRevPAR i w konsekwencji TRevPOR). Trudno sobie bowiem wyobrazić, że, w oparciu o podane dane, roczny wskaźnik TRevPOR, nawet hotelu o takiej infrastrukturze, wyniósł aż 1 705 zł (obliczony na bazie TRevPOR i obłożenia).

    Z wyrazami szacunku
    Marek Pająk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *