Arche kupuje Fort Szczęśliwice za 15 mln dol. od Sabri Bekdasa   TRANSAKCJE

Arche podpisało umowę przedwstępną z tureckim biznesmenem dotyczącą zakupu 10-hektarowej działki za 15 mln dolarów, czyli według dzisiejszego kursu 63 mln zł – poinformował serwis warszawa.wyborcza.pl. Nieruchomość znajduje się na Ochocie w sąsiedztwie Al. Jerozolimskich i centrum handlowego Blue City.

Fot. Google Maps

Teren położony wewnątrz dawnej fosy, otoczonej teraz działkami, z dostępem do ul. Śmigłowca sprzedany został w 2004 r. przez Agencję Mienia Wojskowego Sabriemu Bekdasowi, którym planował zbudować tam zespół hoteli oraz m.in. centrum konferencyjne w zachowanych budynkach fortu. Jednak tak intensywną zabudowę wykluczył plan zagospodarowania uchwalony w 2013 r., dlatego turecki inwestor już od dawna szukał kupca na tę nieruchomość (w międzyczasie zatrzymany został w 2019 r. na gorącym uczynku wręczania łapówki burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy i zwolniony po dziewięciu miesiącach za poręczeniem majątkowym w wysokości 2 mln zł, proces trwa).

Fot. Wikipedia

Jak informuje serwis, obecny plan zagospodarowania dopuszcza nową zabudowę na terenie dawnych umocnień, ale ogranicza jej gabaryty: pod zabudowę może pójść nie więcej niż 20 proc. powierzchni wewnątrz dawnej fosy, a wysokość budynków nie może przekraczać 13,5 m, tak, by nie wystawały ponad linię historycznej wysokości wałów. 60 proc. terenu musi pozostać zielone. Fort nie jest wpisany do rejestru zabytków, a jedynie do ewidencji zabytków. To oznacza, że możliwa jest jego przebudowa pod warunkiem uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Fort Szczęśliwice powstał w latach 80. XIX wieku jako jeden z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Obecnie jest całkowicie zaniedbany, pozostały z niego ceglane schrony koszarowe i ruiny kaponier bocznych.

Kilka dni temu informowaliśmy o sfinalizowaniu przez Arche zakupu za ponad 13 milionów euro 56 hektarów gruntów położonych w podwarszawskim Konstancinie, wokół kupionej wcześniej dawnej Fabryki Papieru, która ma zostać przekształcona w hotel. W planach jest stworzenie tam osiedla mieszkaniowego, wraz z zapleczem usługowym.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *