Zorganizowane wakacje popularniejsze niż w zeszłym roku   ANALIZY I RAPORTY

Do końca lipca na tegoroczne wakacje wyjechało kilkanaście procent turystów więcej niż w ubiegłym roku, choć ich koszt wzrósł o ponad 20 proc. Polska to wciąż najtańszy kierunek w ofercie biur podróży, ale krajowe oferty zdrożały najbardziej, o ponad 40 proc. - wynika z analizy Travelplanet.pl

Na wakacje w naszym kraju klienci biur podróży średnio wydawali w lipcu niecałe 1500 zł, tj. 46 proc. więcej niż przed rokiem, bez kosztów dojazdu i ew. parkingów. Autorzy analizy zwracają także uwagę, że średni koszt wypoczynku w Polsce obejmuje pobyty 6-dniowe i krótsze. Ze względu bowiem na dojazd własny, krótsze pobyty to proporcjonalne redukowanie kosztów wypoczynku – a w tym sezonie to jeden z najpopularniejszych sposobów na utrzymanie wakacyjnego budżetu w założonych ramach.

Turcja najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem

W lipcu numerem 1 jeśli chodzi o zagraniczne kierunki była Turcja, co nie jest zaskoczeniem, bo ten kraj od kilku sezonów cieszy się największym zainteresowaniem klientów biur podróży. Dodatkowo w tym sezonie na polski rynek weszli nowi touroperatorzy, mający w swej ofercie przede wszystkim Turcję w cenach, które niektórzy dotychczasowi gracze określali jako dumpingowe.

Nie jest również zaskoczeniem duża przewaga Turcji nad drugą w rankingu Grecją, której nie przysłużyła się kryzysowa sytuacja związana z pożarami na Rodos. Wprawdzie odwołań rezerwacji na Rodos w ostatnim tygodniu lipca, co umożliwiły klientom biura podrózy, nie było dużo, to jednak ci, którzy zdecydowali się to zrobić, zamieniali swe greckie wakacje na Turcję lub Bułgarię.

Bułgaria tania, ale wcale nie najpopularniejsza

Ta ostatnia jednak straciła nieco na popularności, choć wakacje w lipcu były w Bułgarii najtańsze, jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę. Jak widać koszt imprezy nie zawsze jest czynnikiem przesądzającym o wyborze kierunku, bo trudno przyjąć, że turystów wystraszyły pojawiające się w mediach pod koniec czerwca spekulacje, że w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze może dojść do skażenia oddalonego o kilkaset km bułgarskiego wybrzeża.

Trzeci w rankingu Egipt poprawił swą pozycję, choć minimalnie utracił udział w rynku. Do tzw. Wielkiej Piątki nie dołączyła za to Tunezja, chociaż ona swój udział w rynku zdecydowanie poprawiła. Ten kierunek jednak zdrożał w porównaniu do lipca 2022 wśród kierunków zagranicznych, bo aż o 34 proc.

Chorwackie „paragony grozy”

Mocno na popularności straciła Chorwacja, która podrożała niemal w takim stopniu jak Tunezja i wypadła z pierwszej dziesiątki. Statystycznie to drugi, po Bułgarii, najtańszy kierunek. Ale warto mieć na uwadze, że do Chorwacji duży odsetek klientów wyjeżdża własnym transportem. Jak się wydaje, za poważny spadek wakacji polskich turystów w Chorwacji (z 1.7 proc. ogólnego udziału w rynku do 1 proc.) to konsekwencja informacji zarówno w mediach jak i „paragonów grozy” w mediach społecznościowych o dużych podwyżkach cen w tym kraju po wprowadzeniu euro.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Zorganizowane wakacje popularniejsze niż w zeszłym roku

  1. Ale to zależy gdzie, zobaczcie -https://www.lesnydwor.karpacz.pl/
    To wygodny nocleg w Karpaczu i nie trzeba tutaj żadnego biura podróży.
    Wszystko można zorganizować w pełni samodzielnie.
    Co o tym sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *