Nabywcy condo przeciw inwestorowi warszawskiego hotelu. „Zostaliśmy oszukani”   ANALIZY I RAPORTY

Ponad pięciu milionów złotych z tytułu niewypłaconych, bądź zaniżonych wypłat czynszowych domagają się od inwestora i dewelopera, spółki Hotel Style, nabywcy pokoi w systemie condo w warszawskim, 214 pokojowym, zarządzanym przez Accor, hotelu Mercure Ursus Station - pisze "Puls Biznesu".

fot. Mercure Ursus Station

Jak podaje gazeta, indywidualni nabywcy, od czasu otwarcia obiektu w 2020 roku nie otrzymują, bądź otrzymują zaniżone opłaty czynszowe. Kancelaria Adwokacka Adama Golińskiego prowadzi od 2021 r. kilkanaście spraw o zapłatę na łączną kwotę ponad pięciu milionów złotych.

Jak twierdzą nabywcy lokali, w 2019 roku kupowali produkt inwestycyjny z gwarantowaną stopą zwrotu, wynoszącą 6-6,5% rocznie, plus ewentualny bonus od wyników hotelu.

Jak wyjaśniała w sądzie, cytowana przez "Puls Biznesu", jedna z osób skarżących Hotel Style "umowa przedwstępna i umowa dzierżawy były proste i czytelne, jednak ustalenie dwóch rodzajów czynszu, tj. podstawowego i dodatkowego, mogło służyć wprowadzeniu w błąd nabywców. Jej zdaniem ostateczna umowa przenosząca własność okazała się bowiem zupełnie inna". Twierdzi ona, że "Hotel Style zmieniał znaczenie słów w kolejnych odsłonach umowy kupna sprzedaży lokali, wprowadził dodatkowe, jednostronnie narzucone oświadczenia i zmiany w umowie dzierżawy. W rezultacie część dodatkowa straciła znaczenie bonusu - zamieniła się w element korygujący w dół lub w górę czynsz podstawowy. Kiedy wynik był ujemny, nie tylko nie było bonusu, ale strata wpływała na obniżenie części stałej czynszu. O tym jednak właściciele dowiedzieli się dopiero w 2022 r., gdy otrzymali informacje o rozliczeniach czynszowych i zostali pozbawieni należnych im czynszów".

"Zostaliśmy oszukani. Parę miesięcy po zapłaceniu kilkuset tysięcy złotych za lokal zostaliśmy przymuszeni do podpisania umów, w których – jak się później okazało – według mniemania Hotelu Style partycypujemy w wynikach, na które nie mamy żadnego wpływu. Nie możemy nawet sprawdzić w dokumentach źródłowych, jakie są rzeczywiste koszty i przychody. Początkowo nie widzieliśmy zresztą takiej potrzeby, bo czynsze podstawowe są niezależne od wyniku finansowego, a nad rzetelnością czuwa międzynarodowa sieć hotelowa" - wyjaśniała w sądzie nabywczyni pokoju w Mercure Ursus.

Spółka Hotel Style uznała powyższe oskarżenia za niezasadne. "Przy zawieraniu umów przedwstępnych i stanowczych a także umów dzierżawy nie doszło do nieprawidłowości. Przy dystrybucji oferty spółki spółka korzystała z pomocy profesjonalnych podmiotów zajmujących się obrotem nieruchomości. To z nimi w pierwszej kolejności nabywcy mieli kontakt. Podmioty te (agenci nieruchomości) nie były jednak uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu spółki. Istotnym jest to, że oferta spółki skierowana była do inwestorów profesjonalnych. Każda z tych umów była indywidualnie negocjowana." - podano w komunikacie cytowanym przez gazetę.

Accor, poproszony przez "Puls Biznesu" o komentarz w sprawie oskarżeń grupy inwestorów pod adresem Hotelu Style, przesłał oświadczenie w którym można przeczytać: „Grupa Accor nie jest stroną umów z nabywcami lokali przy ulicy Cykady 2 w Warszawie i nie ma wpływu na warunki tych umów. Marką „Mercure” oznaczona jest działalność hotelarska prowadzona w tym budynku przez spółkę Hotel Style. Ponadto Grupa Accor nie posiada wiedzy na temat rodzajów umów, w tym kwot oraz terminów płatności, zawieranych pomiędzy spółką Hotel Style a nabywcami lokali.”

Niezależnie od dochodzenia roszczeń przed sądem poszkodowani złożyli też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez dewelopera. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, jednak 24 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił jej decyzję i skierował zawiadomienie do ponownego rozpatrzenia.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *