Elektroniczny bastion

Autor: Grzegorz Bilski
Czasy, gdy wejścia do hotelowych pokoi bronił jedynie klucz oraz portier i pracownicy recepcji, mijają bezpowrotnie. Dziś ruch w hotelu jest zazwyczaj kontrolowany przez nowoczesne systemy dostępowe, które osobom nieupoważnionym uniemożliwiają nawet skorzystanie z windy.

Systemy kontroli dostępu składają się z wielu rozwiązań technicznych, których zadaniem jest umożliwienie swobodnego poruszania się w obiekcie wszystkim osobom upoważnionym oraz ochrona przed wstępem osób niepowołanych. Niezależnie od rodzaju chronionego obiektu, jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kontrola przepływu osób oraz tego, czy poruszają się one w granicach obszarów wyznaczanych przez ich funkcje lub role. Możliwość decydowania, kto, gdzie i kiedy może wejść ma kluczowe znaczenie dla ochrony budynku, pracujących w nim osób oraz znajdujących się tam informacji i mienia.

W zależności od potrzeb użytkownika, system kontroli dostępu może być prostym narzędziem kontroli ruchu osób, ale pełnić również funkcję profesjonalnego systemu zarządzania całym budynkiem i funkcjonujących w nim systemów bezpieczeństwa. Kontrola dostępu jest skuteczną bronią w walce z wieloma zagrożeniami, takimi jak np. kradzieże, akty wandalizmu czy dostęp nieupoważnionych osób do informacji zastrzeżonych. Jej zastosowanie jest praktycznie uzasadnione w każdym obiekcie, oczywiście w sposób zindywidualizowany, uwzględniający jego specyfikę.

To właśnie ona określa parametry, jakimi musi się kierować osoba decydująca o doborze systemu. W zależności od rodzaju systemu istnieją różne sposoby konfiguracji, umożliwiające dopasowanie do indywidualnych wymagań klienta. Do prawidłowej, spełniającej wymogi budynku konfiguracji niezbędne jest określenie potencjalnych zagrożeń w danym obiekcie, poziomu istniejących zabezpieczeń oraz celu, jaki ma spełnić system. Nawet najbardziej wyrafinowana kontrola dostępu przede wszystkim powinna spełniać podstawową funkcje czyli umożliwiać wejście do obiektu lub określonej strefy osobom uprawnionym przy jednoczesnym uniemożliwieniu wejścia osobom nieuprawnionym.

Nowoczesne systemy kontroli dostępu poza spełnieniem tej podstawowej funkcji umożliwiają pełną integrację praktycznie wszystkich elektronicznych systemów zabezpieczeń, włączając w to systemy automatyki budynku.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest "dwa w jednym", tzn. system łączący kontrolę dostępu z systemami sygnalizacji włamania i napadu. Takie rozwiązanie umożliwia zarządzanie oboma systemami przez jedn
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *