WROCŁAW: na Starym Mieście powstaje hotel ze 120 pokojami

W ścisłym centrum Wrocławia przy ul. Szewskiej firma Otis Development buduje 4-gwiazdkowy hotel ze 120 pokojami. Otwarcie planowane jest za trzy lata. Na razie wyburzono stojący na tej działce budynek, co wzbudziło dużo kontrowersji, bo wpisany był do ewidencji zabytków.

Otis Development, który w 2019 r. otworzył przy Rynku we Wrocławiu 3-gwiazdkowy Korona Hotel Market Square ze 115 pokojami, kupił pochodzący z 1938 r. budynek, w którym mieściło się Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Wrobis w 2018 r. W 2021 r. złożył wniosek o pozwolenie na rozbudowę i przebudowę budynku biurowego na hotel, którą uzyskał, i latem ub.r. rozpoczął inwestycję. Najpierw usunął całość wnętrz, zostawiając same mury. Na początku 2023 r. wystąpił o zmianę pozwolenia na budowę, umożliwiającą mu też prace wyburzeniowe i wiosną zrównał cały budynek z ziemią. Wywołało to oburzenie w części środowisk związanych z zabytkami Wrocławia, znajdował się on bowiem nie tylko w gminnej ewidencji zabytków, ale też stał na terenie zespołu urbanistycznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków, a konserwator zabytków nakazał zachowanie części fasady z wejściem i portalem oraz historycznych detali architektonicznych.

Gdy w serwisie tuwroclaw.com ukazał się artykuł „Skandal we Wrocławiu. Zabytek w centrum doszczętnie zburzony” po raz pierwszy od rozpoczęcia inwestycji Otis udzielił informacji na jej temat. Przekazał, że stan techniczny przeznaczonej do zachowania części wzbudził duże wątpliwości, gdyż groziła pęknięciami i zawaleniem, dlatego formalne decyzje dotyczące przebudowy obiektu zostały wtedy zmienione. – Budynek przy ul. Szewskiej 3 nie jest wpisany do rejestru zabytków. Struktura ścian nie posiadała wystarczających parametrów nośności. Spowodowane to było licznymi i głębokimi ingerencjami instalacji w konstrukcję budynku w poprzednich dziesięcioleciach. Ściany budynku po wyburzeniu dachu wykazywały poważne odchylenia od pionu i pęknięcia w okresie zaledwie kilku miesięcy. Odkrywki fundamentów ścian wykazały całkowity brak nośności tychże fundamentów – tłumaczyła Jolanta Pouch, prezes Otis Investment, serwisowi tuwroclaw.com. – Całość fasady z wejściem i portalem została zdemontowana i zabezpieczona. Wartościowe elementy zostaną poddane renowacji i wrócą na swoje miejsce. Potwierdził to dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków, który poinformował, że w ostatnim czasie inwestor dostał zgodę na zastąpienie starych ścian nowymi ze względu na ich katastrofalny stan techniczny, ujawniony w czasie prac. Podkreślił, że portyk i detale nadal muszą być zachowane. W ciągu trzech lat firma zamierza zbudować nowoczesny, czterogwiazdkowy hotel, który wyglądem będzie się od zabytku mocno różnił. W miejscu wyburzonego budynku w ciągu trzech lat powstać ma większy, sześciopiętrowy przeszklony obiekt z 4-gwiazdkowym hotelem, dużym lobby, restauracją, strefą SPA & wellness i salami konferencyjnymi.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *