Zwinność w hotelu: innowacja w branży gościnności?

Autor: Dawid Chudek

W świecie biznesu oczekiwania klienta i trendy rynkowe ciągle się zmieniają. Hotelarstwo jest branżą, która chce nadążyć za zmieniającym się światem, jednocześnie dostarczając niezapomnianych doznań swoim gościom i tworząc przyjazne miejsca pracy dla swoich pracowników. Pytanie, które się pojawia, to: w jaki sposób podejść do zarządzania zmianą, dostosowywania swoich procesów, rozwijania usług i produktów w środowisku, gdzie przyszłość jest czymś, czego nie da się przewidzieć, i rzeczy zmieniają się z niespotykaną wcześniej szybkością?

Można by rzec, że odpowiedź na to pytanie odnalazła branża IT, która poprzez grupę praktyków wprowadziła do środowiska wytwarzania oprogramowania pojęcie zwinności (ang. agile). Z tego narodziło się wiele metodyk i praktyk, które pomagają wielu firmom technologicznym m.in. w tworzeniu jak największej wartości dla klienta. Z czasem zaczęto także wprowadzać te podejścia do innych branż. Czym zatem w ogóle jest zwinność i w jaki sposób może mieć ona swoje odniesienie do hotelu?

Czym jest zwinność

Pojęcie zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania pojawiło się wraz ze stworzeniem Manifestu Zwinnego Myślenia (Agile Manifesto, pełna nazwa to Manifesto for agile software development) i towarzyszących temu 12 Zasad Zwinnego Tworzenia Oprogramowania (Twelve Principles of Agile Software) w 2001 r. Tu warto wyjaśnić, czym zwinność jest, a czym tak naprawdę nie jest. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że agile samo w sobie nie jest ani narzędziem, ani procesem. Nie jest także czymś, co wprowadzone w nieprzemyślany sposób w organizacji (dlatego, że inni też tak robią) zadziała i sprawi, że jej bolączki zostaną rozwiązane jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To czym ta zwinność jest? Mówi się o niej w kontekście swego rodzaju filozofii życia i pracy, jednak uważam, że to definicja trochę na wyrost. Zwinność, a właściwie myślenie zwinne, to przekonania i drogowskazy pozwalające na odnalezienie się w praktycznie każdej sytuacji czy to zawodowej, czy prywatnej.

Agile Manifesto

Aby lepiej wyjaśnić, na czym to polega, warto odnieść się do wspomnianego Agile Manifesto, które brzmi następująco: „Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy zaczęliśmy bardziej cenić: Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi, Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji, Współpracę z klientem od negocjacji umów, Reagowanie na zmiany o

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Zwinność w hotelu: innowacja w branży gościnności?

 1. Zapraszamy poważnych i uczciwych inwestorów na licytację komorniczą gruntów dłużnika spółki Wave Inn zmiana nazwy w trakcie egzekucji z Condo Ville spółka z oo
  2.68 ha terenu inwestycyjnego MPZP symbol 6 UT blisko Suntago i CPK
  Licytacja odbędzie się w Żyrardowie ul Okrzei 19 kancelaria komornicza Adama Derdy 9 listopada o godzinie 10
  Okazja, 34 zł m2, cena wywołania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *