RAPORT: Wykładziny i podłogi

Autor: Andrzej Romaniuk. Andrzej Romaniuk jest dyrektorem sprzedaży w firmie AxPro Concept

Optymalizacja kosztowa wyposażania wnętrz bez kompromisów jakościowych

Mimo stale poprawiającej się kondycji branży hotelarskiej oraz rosnącego zapotrzebowania na jej usługi, ratingi kredytowe tego sektora praktycznie uniemożliwiają uzyskanie finansowania dla nowych inwestycji. Hotelarze, którzy w tych warunkach podejmują się realizacji nowych projektów, muszą zmierzyć się z wyjątkową presją związaną z koniecznością optymalizacji kosztów. Najczęściej kojarzona jest ona z poszukiwaniem tańszych rozwiązań projektowych i materiałowych. Jednak istnieją inne sposoby sprostania ograniczeniom budżetowym. Jedną z metod optymalizacji budżetowej jest świadome projektowanie.

Uwzględnienie wymogów technologii produkcji i montażu elementów wyposażenia wnętrz, takich jak meble, tkaniny dekoracyjne czy pokrycia podłogowe, pozwala na zachowanie ich najwyższej jakości przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Jest to szczególnie istotne w zakresie projektowania materiałów wykończeniowych o indywidualnie opracowanym wzornictwie, w przypadku których proces projektowania i produkcji, jak również sposób ich montażu mogą wpłynąć na całkowity koszt realizacji projektu w stopniu wyższym niż sama cena jednostkowa materiału. Rozważmy to na przykładzie wykładzin i dywanów.

Mieszanka wełny i poliamidu o 30 proc. droższa, ale może być korzystniejsza dla budżetu

W obszarze różnych technologii projektowania i wytwarzania wykładzin wyróżnić można dwie główne kategorie: drukowane wykładziny igłowane wykonane z poliamidu oraz wykładziny tkane, np. w technologii Axminster, zawierające w składzie mieszankę wełny i poliamidu. Warto zauważyć, że pomimo iż wykładziny typu Axminster zazwyczaj są w tym porównaniu droższe o średnio 30 proc. w ujęciu cen jednostkowych, z perspektywy całości projektu mogą okazać się rozwiązaniem korzystniejszym dla budżetu. Dlaczego? Pamiętajmy, że nowoczesne krosna używane do produkcji tych wykładzin pozwalają na dostosowanie rozmiaru rolek wykładziny do wymiarów pomieszczeń hotelowych. W zależności od wzoru, kształtu oraz wielkości powierzchni można tym sposobem znacząco zredukować ilość odpadu powstającego przy ich montażu, a co za tym idzie – całkowitą ilość wykładziny kupowanej na potrzeby poszczególnych inwestycji. To może przekładać się na obniżenie kosztów, rekompensując wyższą cenę jednostkową takiego produktu. Praktykowana redukcja odpadu wynosi od kilkunastu procent dla pokoi i korytarzy do kilkudziesięciu procent dla powierzchni wspólnych. Warto zauważyć także, że mniejsza ilość odpadów to okazja do realizacji założeń zrównoważonego rozwoju dla producentów wyposażenia wnętrz i hotelarzy, a od nadchodzącego roku zgodnie z dyrektywą CSRD w Unii Europejskiej rozpoczyna się obowiązek publikowania informacji niefinansowych z zakresu ES G. Takie podejście jest zdecydowanie korzystne dla wszystkich uczestni

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *