Pracownia AGK Architekci projektuje Moxy Warszawa   INWESTYCJE

Powstający przy ul. Towarowej hotel Moxy z 263 pokojami będzie jednym z największych obiektów działających pod tą marką sieci Marriott w Europie. Realizacja hotelu jest dopełnieniem zabudowy najnowocześniejszej dzielnicy Warszawy powstającej wokół kompleksu Browarów Warszawskich. Zaprojektowana przez AGK Architekci bryła budynku i jego elewacje nawiązują do przemysłowej przeszłości tej części Warszawy.

Wola przez dziesiątki lat była miejscem, w którym dominował przemysł, stąd też pojawił się pomysł, aby elewacja budynku, podziały okien i kolorystyka budziły skojarzenia z architekturą przemysłową z przełomu wieków. Każdy hotel Moxy niesie w swojej estetyce wnętrz przekaz, którego celem jest nawiązanie do specyfiki jego lokalizacji, nadanie mu indywidualnego charakteru i pewnego rodzaju niepowtarzalności pozwalającej lepiej zapamiętać miejsce, mimo jego sieciowości o ściśle określonym wystroju wnętrz wynikającym ze standardów marki. Co wpłynęło na wybór tematu historii dla tego hotelu?

– W latach 1951-1973 w warszawskiej fabryce FSO produkowano pierwszy seryjny samochód w powojennej historii Polski, wprawdzie na radzieckiej licencji, ale jakie czasy takie samochody. Warszawa M20 stała się na symbolem polskiej motoryzacji i dla wielu pokoleń pozostanie symbolem minionych czasów. Trudno z historią dyskutować i nie można o niej zapominać. Stąd ten symbol naszego przemysłu motoryzacyjnego wraz z fabryką FSO stały się naszą myślą przewodnią – tłumaczy architekt Adam Walczak, prezes zarządu AGK Architekci. – Dodatkowym argumentem dla upamiętnienia Warszawy było samo logo auta z nazwą Warszawa pisaną czcionką przypominającą jeden z warszawskich neonów z lat 50. We wnętrzach hotelu przywracamy pamięć o liniach produkcyjnych nieistniejącej już dziś fabryki. Auto marki Warszawa nie doczekało się swojego muzeum, więc chociaż w ten sposób spróbujemy ocalić od zapomnienia ten okruch naszej historii.

Projekt hotelu bazujący na standardach opracowanych przez sieć Marriott został w wielu miejscach dostosowany do specyfiki polskiego rynku. – Kuchnię przystosowano do wydawania śniadań z daniami ciepłymi. O ile ten fakt w zachodniej Europie nie ma aż takiego znaczenia, dla naszych gości jest sprawą fundamentalną – tłumaczy Adam Walczak. Pokoje hotelowe zostały powiększone  i dostosowane do wymogów polskiego rozporządzenia kategoryzacyjnego. Ten z pozoru oczywisty dokument regulujący wymogi dla obiektów hotelowych okazał się być wyzwaniem dla projektanta, który jednocześnie musiał dostosować się do wymogów przygotowanych przez sieć Marriott. Wielkość pokoju, układ i funkcje mebli, nawet oświetlenie w pokoju wymagały licznych negocjacji niezbędnych dla osiągnięcia kompromisu. Zgodnie z założeniami marki w części centralnej hotelu znajdzie się bar połączony z recepcją, a cały parter będzie otwartą przestrzenią.

Budowa, której generalnym wykonawcą jest Strabag, rozpoczęła się w połowie tego roku i postępuje zgodnie z harmonogramem, a otwarcie planowane jest w 2025 r. Inwestycja realizowana jest przez grupę inwestycyjną, na której czele stoi Nusret Sancak. Wcześniej grupa otworzyła Hamptona by Hilton Reduta na Ochocie, a obecnie prowadzi inwestycję w kompleks Campanile – Premiere Classe z 395 pokojami powstający w miejscu Sangate Airport Hotel Warszawa (dawna Gromada Lotnisko).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *