Puro Kraków Stare Miasto i Paradowski Studio laureatem konkursu Art in Architecture

Konkurs Art in Architecture Festival promuje wykorzystanie sztuki w obiektach komercyjnych oraz w przestrzeni publicznej i prywatnej. W tym roku laureatem w kategorii Hotel został Puro Kraków Stare Miasto i pracownia Paradowski Studio, a wyróżnienia otrzymały Puro Warszawa Centrum i pracownia DeSallesFlint oraz H15 Boutique Hotel w Warszawie i projektantka Mariola Tomczak

 

 

Celem organizowanego przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych festiwalu jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji swoich projektów przez promocję szerszego wprowadzania sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i do obiektów komercyjnych. Nagrody w kategoriach: Mieszkanie/Dom, Przestrzeń Publiczna, Biuro, Hotel i Wystawa przyznawane są przez jury złożone z przedstawicieli świata architektury, sztuki i designu za unikatowe walory artystyczne i uchwycenie idei wprowadzenia sztuki do architektury, a laureaci otrzymują Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci.

Laureatem tegorocznej edycji w kategorii Hotel została pracownia Paradowscy Studio i inwestor hotelu PURO Stare Miastow Krakowie wraz z kurator sztuki Zuzanną Zakaryan.

Z uzasadnienia: „Zainspirowany atmosferą dawnego Krakowa, zaprojektowany przez Paradowski Studio hotel PURO na krakowskim Starym Mieście, odkrywa nowe wnętrza wypełnione lokalnymi wpływami i sztuką. PURO oddaje hołd ważnym rozdziałom historii polskiego designu, w dużej mierze nieodkrytym przez międzynarodowych gości. Po wejściu do holu, gości wita mozaika projektu Tomasza Opalińskiego, inspirowana tradycją tych PRL-owskich, np. słynnej wielobarwnej mozaiki z krakowskiego Kina Kijów. Dużą uwagę przykuwa strojny relief na ceramice, nawiązujący do techniki sgraffito. W pokojach hotelowych, znaleźć można zestaw dzieł dodatkowo ukazujących różnorodność artystyczną kolekcji PURO – drzeworyty, printy czy litografie stworzone odpowiednio przez Martę Wojtuszek, Agnieszkę Owsiany, Bartłomieja Chwilczyńskiego i Tomasza Opalińskiego.

W przestrzeniach wspólnych hotelu, prezentowane są także prace Jakuba Woynarowskiego, Marty Antoniak, Tomasza Barana czy Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej – wszyscy związani z Krakowem. W swojej twórczości stosują ciekawe rozwiązania formalne, eksperymentują i stosują niekonwencjonalne zestawienia. Każdy z nich na swój sposób podróżuje w czasie. Marta Antoniak zabiera nas do nostalgicznych lat 90., posługując się zabawkami typu „Kinder Niespodzianka” konfrontuje nas ze światem nadmiernej produkcji i konsumpcji. Tomek Baran odnosi się natomiast do bliskiej nam kultury Internetu, mierząc się z malarstwem abstrakcyjnym oraz tradycją modernizmu, wkłada dyskusję o kolorach i materii w zupełnie nowy kontekst stosując nomenklaturę związaną ze światem cyfrowym. Jakub Woynarowski cofa się zdecydowanie głębiej, poszukując punktów styku między awangardą a sztuką minionych stuleci. Jego prace często przywodzą na myśl grafiki starych, renesansowych mistrzów”.

Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii zdobyła pracownia DeSallesFlint oraz inwestor hotelu PURO Warszawa wraz z kurator Zuzanną Zakaryan.

„PURO Warszawa Centrum to miejsce, w którym nowoczesny design splata się ze sztuką artystów związanych z Warszawą. Narracja, którą tworzą prace prezentowane w warszawskim PURO, w naturalny sposób jest związana z miastem. Jego tkanką, różnorodnością, wielością i tętniącym w nim życiu. Każda z prac pokazuje jednak zupełnie inne wyobrażenie „miejskości”.

Instalacja Ani Barlik, została zainspirowana relacjami zachodzącymi w warszawskiej urbanistyce. Kompozycja zbudowana z czarnych dysków, kryje w sobie drugie dno – kiedy przyjrzymy się im dokładniej, zobaczymy, że pozostawiają za sobą kolorowe poświaty, stanowiąc niejako metaforę do tkanki miejskiej, w której nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Tuż obok prace Tomasza Kowalskiego, która bezpośrednio nawiązuje do rzemiosła artystycznego, przywodząc na myśl furtki i ogrodzenia, które pojawiają się w mieście. Artysta tworzy wizję ekscentrycznego baru, którego żywa kompozycja, idealnie wpisała się w naszą przestrzeń barową. Pracując w zupełnie odmiennej technice, Mariusz Tarkawian stworzył grafikę prezentującą gatunki roślin i ptaków występujących w Warszawie, między które wplótł znane dzieła sztuki współczesnej. Powstała kompozycja jest intensywna, bogata, ale jednocześnie zagadkowa. Jednocześnie uwypukla istotne punkty styku w mieście, którymi jest natura i kultura. Nad samym hotelem króluje neon Maurycego Gomulickiego, który jest symbolem warszawskiego PURO. Rozświetlając na różowo nasz taras barowy i rozciągającą się w tle panoramę, jest wyobrażeniem Warszawianki.

W pokojach hotelowych można zobaczyć prace warszawskich artystek, Karoliny Bielawskiej i Magdaleny Karpińskiej a także grafiki inspirowane miastem zaprojektowane przez Michała Lobę i Tymka Jezierskiego”.

Drugie wyróżnienie zdobyła architekt Mariola Tomczak oraz inwestor Hotel H15 Boutique.

„Pięciogwiazdkowy H15 Boutique Hotel, usytuowany w ścisłym centrum Warszawy, w zabytkowej kamienicy z XIX wieku mieści 47 nowoczesnych, starannie wykończonych pokoi i apartamentów. Ściany H15 Boutique Hotel skrywają fascynującą historię polityczną Polski. To jeden z nielicznych budynków stolicy, który ocalał po bombardowaniach podczas Powstania Warszawskiego.

H15 Boutique to miejsce umiejętnie łączące historyczne wnętrza z nowoczesną sztuką, w postaci autorskich kolaży Rity Zimmermann, które nadają wnętrzom współczesnego, oryginalnego charakteru, unikatowego w skali kraju. Dzieła wypełniające niemal każdą hotelową przestrzeń inspirowane znanymi fotografiami stały się spójną kreacją mariażu historii z nowoczesnością. Sztuką goście mogą cieszyć się nie tylko we wspólnych przestrzeniach, ale także w pokojach, gdzie zostają z nią „sam na sam”, mogąc ją celebrować w zaciszu”.

We wcześniejszych edycjach laureatami w kategorii Hotel byli m.in. H15 Luxury Palace Kraków i projektantka Mariola Tomczak oraz Nobu Hotel Warszawa i pracownia Meduza,


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *