Travelist.pl: gdzie w 2023 roku podróżowali Polacy?   ANALIZY I RAPORTY

Początek roku to dobry czas na podsumowania, również w branży turystycznej. Eksperci portalu Travelist.pl, na podstawie zebranych danych, wskazują najpopularniejsze kierunki 2023 roku – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dokąd podróżowali Polacy? Które regiony i miejscowości cieszyły się największą popularnością? I w końcu – jak kształtowały się ceny w minionym roku?

Kołobrzeg

W 2023 roku Polacy na urlop wyjeżdżali chętniej niż przed rokiem. Mimo wzrostu cen (koszt rezerwacji był wyższy średnio o 10 proc.) całkowita liczba bookingów wzrosła o ok. 6 proc. w porównaniu do 2022 roku.

– Cieszy nas, że Polacy coraz chętniej decydują się na wypoczynek poza domem – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl. – Według naszych danych największą popularnością wśród rezerwujących w 2023 roku cieszyło się polskie morze. Na wypoczynek nad Bałtykiem zdecydowało się blisko 43 proc. podróżujących. Nie jest to dla nas dużym zaskoczeniem. Od kilku lat obserwujemy bowiem wyraźny wzrost popularności tego kierunku, nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok, nawet zimą.

Średni koszt noclegu nad morzem dla dwóch osób w hotelu o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie wyniósł w 2023 roku 519 zł.

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem były góry. Na wypoczynek u podnóża Tatr czy Karkonoszy zdecydowało nieco ponad 28 proc. klientów Travelist.pl. To mniej niż przed rokiem, mimo iż w górach wzrost cen względem poprzedniego roku był relatywnie najmniejszy – w skali roku wyniósł zaledwie 3 poc. W tym regionie kraju za nocleg trzeba było zapłacić średnio 561 zł. Podróżnicze podium zamykającity breaki z 16 proc. rezerwacji i średnią ceną za nocleg na poziomie 426 zł.

Przeciętna długość pobytu w 2023 roku wyniosła 3,36 dnia, czyli niemal identycznie jak rok wcześniej, kiedy Polacy wyjeżdżali średnio na 3,37 dnia.

Według danych Travelist.pl w 2023 roku klienci portalu najchętniej jeździli do Kołobrzegu. Na pobyt w tym nadmorskim kurorcie zdecydowało się 12 proc. podróżujących. Średni koszt noclegu dla dwóch osób w hotelu o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie wynosił tam 495 zł. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk (8 proc. i 442 zł), a na trzecim Szklarska Poręba (5 proc. i 536 zł). Do pierwszej dziesiątki trafiły także: Mielno, Karpacz, Kraków, Międzyzdroje, Wisła, Świeradów-Zdrój i Ostróda.

– Duży wpływ na taki rozkład rezerwacji mają z pewnością duże, luksusowe hotele, które otworzyły się niedawno w części z tych miejscowości i przyciągają klientów bardzo atrakcyjną ofertą dostępną na naszej stronie. Mowa tu na przykład o Platinum Mountain w Szklarskiej Porębie, Crystal Mountain w Wiśle, Elements w Świeradowie-Zdroju czy Radisson Blu Resort w Ostródzie. Z tego powodu w 2024 roku spodziewamy się chociażby zwiększonego zainteresowania Szczyrkiem. W miasteczku położonym u stóp Skrzycznego mają się bowiem otworzyć dwa duże, prestiżowe obiekty, które z pewnością przyciągną spragnionych komfortowego odpoczynku turystów– uważa Eliza Maćkiewicz.

Travelist.pl to przede wszystkim wybór starannie wyselekcjonowanych ofert w kraju. Niemniej jednak międzynarodowa oferta portalu z roku na rok się powiększa. W minionym roku zdecydowanie dominowała Chorwacja, którą wybrało aż 40 proc. rezerwujących zagraniczne obiekty. Średnio za nocleg w tym leżącym nad morzem Adriatyckim kraju trzeba było zapłacić 769 zł. W pierwszej trójce międzynarodowych kierunków znalazły się ponadto Czechy (22 proc. i 485 zł) oraz Węgry (8 proc. i 644 zł).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *