Mövenpick w Poznaniu też z ostatecznym pozwoleniem na budowę   INWESTYCJE

W grudniowym „Hotelarzu” informowaliśmy, że Urząd Miasta Poznań po kilkukrotnych odmowach wydał pozwolenie na budowę hotelu hotelu Mövenpick. Po czym zaskarżył ją u wojewody. Ostatecznie wojewoda oddalił skargę Poznania na własną decyzję.

Plany otwarcia hotelu ze 159 pokojami pod accorowską marką Mövenpick nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ogłoszone zostały w kwietniu 2021 r., a ruszyć miał w 2023 r. Od tego czasu inwestor, spółka Malta Ski, właściciel infrastruktury rekreacyjnej przy jeziorze, z całorocznym stokiem narciarskim, kilkakrotnie występował do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę, jednak otrzymywał decyzje odmowne m.in. z powodu braku dostępu do drogi publicznej, należącej do miasta. Ostatecznie pod koniec listopada po uzyskaniu decyzją sądu „służebności drogi koniecznej” spółka otrzymała pozwolenie na budowę. Ale niedługo później miasto odwołało się od własnej  decyzji do wojewody. W treści zażalenia była m.in. mowa o wątpliwościach dotyczących „akcentu urbanistycznego”, a szczególnie trzeciej kondygnacji budynku. Urzędnicy pisali, że „trudno je uznać za akcent, czyli element wyróżniający, gdyż rzeczywiście jest dodatkową kondygnacją” i formułowali obawę, że „niejednoznaczne zapisy obowiązującego miejscowego planu zostały zinterpretowane przez inwestora w oderwaniu od wykształconego przez lata charakteru obszarów nadmaltańskich”. Ale ostatecznie wojewoda wielkopolski wydał decyzję o umorzeniu postępowania odwoławczego prezydenta Poznania.

Jak argumentował urząd wojewódzki, prezydent Poznania w tej sprawie "występuje w dwojakiej roli - organu wydającego decyzję administracyjną i organu wykonawczego miasta", a "zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądowoadministracyjnym taka podwójna rola organu wyłącza jego legitymację procesową w sprawie dotyczącej wydanej przez niego decyzji", więc "nie może skutecznie odwołać się od wydanej przez siebie decyzji, nie posiada również uprawnienia do wniesienia skargi do sądu administracyjnego i powszechnego w odniesieniu do takiej decyzji".

Hotel otwarty ma zostać w 2026 r.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Mövenpick w Poznaniu też z ostatecznym pozwoleniem na budowę

  1. Dosyć tego. Wszyscy urzędnicy z planowania przestrzennego, architekci i urbaniści do zwolnienia natychmiastowego !!! Każdy kto miał w UM do czynienia z takimi decyzjami na bruk!!! Trzeba odświeżyć ten Urząd…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *