Muzeum Gdańska zbiera pamiątki na wystawę o gdańskich hotelach „Pokój z widokiem”

Muzeum Gdańska szuka pamiątek związanych z gdańskimi hotelami do 1989 r. Fotografie i eksponaty zaprezentowane zostaną na wystawie „Pokój z widokiem” w czerwcu.

Stoisko Pewexu w hotelu Posejdon. "Hotelarz", luty 1979, czyli już w czasach niedoboru w oficjalnej gospodarce PRL

„Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli. Obiekty te dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości. Wystawa »Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku« to próba ukazania fragmentu historii Gdańska poprzez pryzmat najważniejszych hoteli funkcjonujących w mieście. Od działających w XIX w. Domu Angielskiego czy Hotelu du Nord, przez okres Wolnego Miasta Gdańska, będącego czasem świetności słynnego hotelu Danizger Hof, hoteli Continental czy Eden, aż po nowoczesne hotele budowane w okresie powojennym, takie jak Monopol, Hevelius czy Novotel. Zaprezentowane na ekspozycji obiekty pozwolą przybliżyć historię gdańskiej turystyki” – informuje muzeum.

– Poszukiwania pamiątek związanymi z takim zagadnieniem rozszerza obszar poszukiwań właściwie na całą Europę. W hotelach, poza obsługą, przebywali głównie przyjezdni. Stąd też ogólnopolski charakter zbiórki. Wierzymy, że gdzieś w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy nawet Krakowie znajdą się osoby, które mogą mieć interesujący obiekt – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Interesują nas przede wszystkim fotografie i pocztówki przedstawiające hotele i ich wnętrza, foldery, reklamy oraz przewodniki lub też pamiątki turystyczne z nazwą, logo lub wizerunkiem hotelu. Z radością i przymrużeniem oka zaprezentujemy hotelowe ręczniki, mydełka i kapcie. Ważne, żeby przedmioty pochodziły sprzed 1989 roku.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Muzeum Gdańska zbiera pamiątki na wystawę o gdańskich hotelach „Pokój z widokiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *