Spółka PHH z rekordowym zyskiem w 2023 roku

Polski Holding Hotelowy na podstawie wstępnych wyników z 2023 r. poinformował o najwyższym wzroście przychodów operacyjnych i zysku brutto w swojej historii.

Radissonów? Z pewnymi problemami przebiega rozpoczęcie inwestycji dwóch hoteli sieci Radisson na Wybrzeżu: 226-pokojowego Radisson Blu w Międzywodziu i Radisson Resort & Suites z 276 pokojami i apartamentami w Ustroniu Morskim, których debiut zapowiadany jest na odpowiednio rok 2025 i 2026. Oba hotele komercjalizowane są w systemie condo, ale ich budowa jeszcze praktycznie nie ruszyła.

Radisson Blu Międzywodzie, którego plany ogłoszono jeszcze w 2021 r., pierwotnie otwarty miał zostać w 2024 r., później plany te przełożono na rok 2025. Obiekt, którego inwestorem jest spółka Sea Invest, posiadać ma 226 pokoi z opcją rozbudowy do 435 jednostek. Pokoje sprzedawane są w systemie condo w podziale przychodu 70/30 lub 8 proc. rocznej stopy zwrotu. Z informacji „Hotelarza” wynika, że dotychczas nabywców znalazło 67 z 226 apartamentów, zaś hipoteka nieruchomości jest obciążona na 36 mln zł zabezpieczeniem umowy pożyczki. Już pod koniec ub.r. zapytaliśmy inwestora oraz generalnego wykonawcę, co jest przyczyną opóźnienia projektu.

Otrzymaliśmy wówczas od tego ostatniego informację, że „chwilowe spowolnienie prac wynika z konieczności wprowadzenia drobnych zmian projektu konstrukcji posadowienia obiektu, spowodowanych odmiennymi warunkami gruntowo-wodnymi, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak tylko powyższe przeszkody zostaną usunięte, firma Gryfbud niezwłocznie będzie kontynuować prace w normalnym tempie”. Prace wciąż się nie rozpoczęły. Inwestor projektu, Marek Kocwa, poinformował nas, że „intensywne prace ruszą w lutym, o ile oczywiście pozwoli na to zimowa aura. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2025 r.”. Problemy ze startem inwestycji ma też Radisson Resort & Suites w Ustroniu Morskim. Prace budowlane, które miały rozpocząć się jesienią 2022 r., dotąd praktycznie nie ruszyły, a datę otwarcia przesunięto z 2025 na 2026 r. Również w tej inwestycji pokoje sprzedawane są w systemie condo, przez spółkę Condo.pl, operatorem obiektu ma być VHM Hotel Management. Inwestor, spółka P48, deklaruje podział dochodów z najmu w proporcji 70/30 proc. dla właścicieli pokoi, co ma stanowić zwrot z inwestycji na poziomie 7-9 proc. rocznie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *