Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        
HOTELARZ » 10/2018, ZARZĄDZANIE I MARKETING » CSR w projektowaniu, budowaniu i zarządzaniu hotelami, cz. 1

CSR w projektowaniu, budowaniu i zarządzaniu hotelami, cz. 1

CSR (corporate social responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu – to, najkrócej mówiąc, takie prowadzenie działalności, by pozwalała na harmonijną współpracę z bezpośrednim otoczeniem firmy i pracownikami oraz wywierała jak najmniej negatywny wpływ na środowisko. To gotowość ze strony organizacji do wzięcia odpowiedzialności za skutki swoich decyzji i działań w trzech głównych obszarach – pracownicy, partnerzy biznesowi i klienci oraz środowisko.CSR to nie tylko etyczne prowadzenie firmy. Chodzi o świadomość i poczucie odpowiedzialności za innych oraz szczerą potrzebę tworzenia wartości wspólnych dla wszystkich tzw. interesariuszy. Hotel jest oczywiście przede wszystkim przedsiębiorstwem, inwestycją, która ma przynosić określone wyniki ekonomiczne, ale CSR nie stoi w opozycji do tego stwierdzenia. Zarządzający wielu firm podejmują działania CSR, gdyż dostrzegają ich konkretną wartość i są głęboko przekonani, że dają one korzyści nie tylko wizerunkowe.

Zrównoważony projekt i budowa

Pisząc o CSR jako przedstawiciel generalnego wykonawcy obiektów kubaturowych, w tym hoteli, nie mogę nie zacząć od kwestii zrównoważonego budownictwa. Branża budowlana w największym stopniu przyczynia się do tworzenia PKB państw europejskich i zatrudnia najwięcej ludzi w porównaniu z innymi gałęziami przemysłu. Jest też niestety jednym z głównych źródeł emisji CO2 (odpowiada za jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych), a budynki stanowią 40 proc. udziału w światowej konsumpcji energii. Dlatego standardem już, a nie tylko trendem, staje się inwestowanie w „zielone” budynki, będące odpowiedzią na założenia zrównoważonego rozwoju. Branża hotelowa również uznawana jest za tę, która znacząco zmienia otoczenie.

Wśród hoteli pojawia się coraz więcej takich, które uzyskują ekologiczne certyfikaty, nie musząc się już obawiać, że klienci będą postrzegać ich usługi jako znacząco droższe niż w hotelach niecertyfikowanych. Goście sami czują coraz większą odpowiedzialność za stan środowiska i świadomie wymagają od hoteli znaczących zmian na tym polu. Jednak raporty Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC pokazują, że certyfikowanych obiektów hotelowych (w jednym z czterech najbardziej znanych systemów certyfikacji, w wypadku hoteli to LEED i BREEAM) jest jeszcze w Polsce mało w stosunku do obiektów biurowych, handlowych czy przemysłowych. W 2017 r. było ich siedem, a w 2018 r. – 12.

Hotele mogące się już poszczycić posiadaniem certyfikacji LEED czy BREEAM wskazują na aspekty inwestycji mające znaczenie dla certyfikacji (i zarazem dla jednego z trzech filarów CSR, jakim jest środowisko), takie jak: efektywność energetyczna budynku i jego instalacji, bezpieczne i poddające się recyklingowi materiały wykończeniowe, wykorzystanie wody des [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Wioletta Fabrycka

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Nowy dyrektor Hamptona by Hilton Gdańsk Old Town

Daniel Danielewicz, przez ostatnie pięć i pół roku dyrektor generalny Golden Tulip Gdańsk Residence (o zmianie na tym stanowisku pisaliśmy TUTAJ), objął stanowisko dyrektora generalnego (...)

Jacek Florczuk dyrektorem Hamptona by Hilton Gdańsk Oliwa

Jacek Florczuk, ostatnio dyrektor gastronomii w Doubletree by Hilton Warszawa, został dyrektorem generalnym hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Oliwa. Zastąpił Magdalenę Suligę, która została dyrektorem (...)

Najnowszy „Hotelarz” w opakowaniu zastępczym :)

Na okładce najnowszego „Hotelarza” laureat naszego konkursu „Hotel z Pomysłem 2018″. Który hotel zdobył to prestiżowe wyróżnienie nasi Czytelnicy przekonają się już niebawem. O czym (...)

Pracujwhoreca.pl – nowy serwis dla branży hotelowej i gastronomicznej

Największym problemem branży Horeca, co potwierdzają na każdym kroku inwestorzy, właściciele i managerowie hoteli i restauracji, jest brak pracowników – od najwyższego do najniższego szczebla.  (...)

Ruszył ibis Poznań Centrum pod jednym dachem z Novotelem

Zakończył się trzyletni proces modernizacji hotelu Novotel  Poznań Centrum, w wyniku którego w tym samym budynku otwarty został na sześciu niższych piętrach ibis Poznań Centrum (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA